* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


تحلیل آزمون دکتری 92 زبان و ادبیات فارسی

دانلود سؤالات تخصصی آزمون دکتری 93 زبان و ادبیات فارسی
دانلود سؤالات تخصصی آزمون دکتری 92 زبان و ادبیات فارسی

نگاهي به آزمون نيمه متمركز دكتري سال 1392

تحلیل سوالات آزمون رشته زبان و ادبيات فارسي (سراسري- 1392)

سوالات نظم و نثر رشته زبان و ادبيات فارسي در سال 92، به لحاظ تعداد نسبت به تعداد سال 91، تغييري نداشت. به لحاظ بودجه‌بندي 27 سوال به نظم، 26 سوال به نثر، 6 سوال به دستور زبان فارسي، 8 سوال تاريخ ادبيات و 13 سوال عروض و آرايه‌هاي ادبي بود كه در مجموع 80 سوال را شامل مي‌شد.
در سوالات آزمون 91 به يك سوال حفظي برمي‌خوريم كه از سعدي است، چنين سوالي در آزمون 92 نيامده است. با اين حال مي‌شود گفت كه بيشتر به تحليل مفهومي نياز است تا به تحفيظ.
با آنكه تعداد سوالات تاريخ ادبيات 92 از سال 91 بيشتر بود ولي در عين حال آسان‌تر نيز بود. تعداد زيادي ازسوالات تاريخ ادبيات مربوط به تاريخ تصوف و عرفان بود، همچنين التفاتي به نسخه‌شناسي به صورت كلي شده بود. وزن شعر نيز دشواري چنداني نداشت. مأخذ در كنكور 92 بيشتر كنكورهاي پيشين بود. اگرچه سوالات 92 به لحاظ مفهومي نسبت به سال قبل (91) ساده‌تر بود. داوطلب با توجه به مراجعه به سوالات كنكورهاي پيشين مي‌توانست به بيش از 75% سوالات جواب بدهد.
سوالات درس نثر غالباً مفهومي بودند و گزينه‌ها، غرابت معنايي كمتري نسبت به هم داشتند، غالب منابع در كنكور دكتري 92 جهان گشاي جويني و ديگر كتب نثر معمول در كارشناسي ارشد بود. سوالات آرايه‌هاي ادبي و عروض سال 91 سخت‌تر است. به طور كلي مي‌توان گفت آزمون سال 92 نسبت به سال 91 آسان‌تر بود.


عربي

با نگاهي كلي مي‌توان گفت در مجموع، سوالات دكتري 92 نسبت به 91 كمي دشوارتر طراحي شده بود. از نظر پراكندگي سوالات، همواره در دو سال، 9 سوال ترجمه (فارسي به عربي و بالعكس و همچنين معادل‌يابي مثل) و 6 سوال تشكيل و تجزيه و تركيب، به عنوان سوالات ثابت و پابرجا آمده‌اند. بحث عدد و معادل نيز همواره در طول عمر آزمون‌هاي سراسري تاكنون، از مباحث مورد علاقه طراحان سوال بوده است. هر چند در سال 92 از اين مبحث سؤالي طرح نشده است اما پيش‌بيني مي‌شود هنوز هم براي طرح سوال در آزمون سال بعد، مورد توجه طراحان قرار گيرد. داوطلبان با تسلط بر مباحث تجزيه، تركيب، تشكيل و ترجمه مي‌توانستند به 75% سوالات اين دو آزمون پاسخ دهند (15 سوال از 20 سوال هر دو آزمون). مباحثي همچون فعل تعجب، فعل مدح، ذمّ و افعال معلوم و مجهول نيز از مباحث مهمي هستند كه خوب است، داوطلب بيشتر به آنها اهتمام ورزد.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©