* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


تحلیل آزمون دکتری 92 علوم اقتصادی

دانلود سؤالات تخصصی آزمون دکتری 93 مجموعه علوم اقتصادی
دانلود سؤالات تخصصی آزمون دکتری 92 مجموعه علوم اقتصادی

نگاهي به آزمون نيمه متمركز دكتري سال 1392

اقتصاد ايران ـ اقتصاد اسلامي

در هر دو درس اقتصاد ايران و اقتصاد اسلامي سوالات مطرح شده، علاوه بر پوشش دادن مباحث آزمون 91، مباحث جديدي نيز دارند. در درس اقتصاد ايران، مباحثي چون ساختار جمعيت و توزيع درآمد به مباحث آزموني اضافه شده است. سطح سوالات را مي‌توان متوسط ارزيابي كرد. در درس اقتصاد اسلامي، سوالات مبهمي در مباحث جديدي چون بانكداري اسلامي و نظام اقتصاد اسلامي مطرح شده كه مي‌توان گفت سوالات آزمون 91 سخت‌تر از سوالات آزمون 92 است، اما در درس اقتصاد ايران سوالات آزمون 92 سخت‌تر از آزمون 91 است و در طراحي سوالات از منابعي چون مباني فقهي اقتصاد اسلامي مهدي كرمي استفاده شده است.


اقتصاد خرد

در سوالات سال 92 تنوع در طرح سوالات نسبت به سال 91، بسيار زياد بود و از 5 مبحث آزمون سال 91، به 9 مبحث در آزمون 92 افزايش يافته بود. سوالات مطرح شده در سال 92، از سطح دشوارتري نسبت به سوالات سال 91 برخوردار بود. به ويژه در مباحثي چون اقتصاد رفاه، نظريه‌ بازي‌ها و تئوري مصرف‌كننده. تعداد سوالات محاسباتي در سال 92 نسبت به سال 91 بيشتر بوده است و از 6 سوال به 10 سوال افزايش پيدا كرده و سطح سوالات نيز دشوارتر بوده است. به طور خلاصه مي‌توان گفت از منابعي چون اقتصاد خرد هندرسون و اقتصاد خرد ليارد و واريان در طراحي تست‌ها استفاده شده است.


اقتصادسنجی

در درس «اقتصاد سنجي» سوالاتي كه در آزمون 92 مطرح شده، داراي سطح دشوارتري نسبت به سوالات سال گذشته بود. در آزمون توجه خاصي به مباحث جديد چون نقص فروض كلاسيك و متغيرهاي مجازي شده بود كه سطح سوالات بسيار دشوار بودند اما در ساير مباحث سوالات ساده‌تر بود تا سطح كلي آزمون استاندارد شود. در مورد مباحثي چون ols و مدل‌هاي زماني سوالات به نسبت ساده بودند و براي طراحي سوالات از منابعي چون «اقتصادسنجي گچراني» و «اقتصاد سنجي جانسون» استفاده شده است.


اقتصاد کلان

مجموعه سوالات طرح شده در درس «اقتصاد كلان» در كنكور امسال، 12 سوال بود كه 2 سوال بيشتر از سال گذشته داشت. سوال مطرح شده در آزمون 92 از تنوع مبحثي خوبي برخوردار بود. سوالات هر دو سال در اين درس در يك سطح بوده و در برخي از مباحث سوالات سخت‌تر و در برخي ديگر نيز سوالات ساده‌تري مطرح شده بود. سوالاتي كه از مباحث جديد مطرح شده داراي سطح متوسط به بالايي برخوردار بوده است. در آزمون 92 تعداد سوالات حفظي بيشتر از سال 91 و سوالات محاسباتي همانند سال‌ قبل بوده است‌.در كل مي‌توان گفت كه در طراحي سوالات از منابعي چون اقتصاد كلان برانسون و دكتر شاكري استفاده شده است.


آمار

مجموع سوالات طرح شده دروس رياضي و آمار در آزمون دكتري سال 92، از 20 سوال در سال قبل به 15 سوال كاهش يافته بود. 7 سوال آن مربوط به دروس آمار بود كه همانند سال قبل (كه 10 سوال به آمار اختصاص داشت)، به گونه‌اي طراحي شده بود كه تمام بخش‌ها را پوشش مي‌داد.

سوالات امسال از نظر محاسباتي و دشواري هم سطح با سال گذشته ارزيابي مي‌شود. با اين حال در كنكور 92 بيشترين توجه به طرح سوالات مفهومي بود. در اين آزمون يك سوال مفهومي از بخش «آزمون فرض» طرح شده بود كه براي پاسخگويي تسلط كافي به اين مبحث را مي‌طلبيد. از نظريه برآورد، سوالي تقريباً مفهومي طرح شده بود كه براي حل آن، علاوه بر نياز به دقت و تسلط بر فرمول‌هاي اين بخش، دقت در مفهوم نااريبي و سازگاري را هم طلب مي‌كند. سوال ديگر از توزيع‌هاي نمونه‌اي آمده بود كه نيازمند تسلط بر به دست آوردن توزيع‌ها و روابط خاص آن‌ها بود.

توجه داشته باشيد كه از 7 سوال طرح شده، 3 سوال مستقيماً نيازمند درك كامل، جامع و اساسي از مفاهيم درس آمارنبوده و تنها، فراگيري فرمول‌ها و مباحث محاسباتي آمار مدنظر طراحان نبوده است.


ریاضی

درس رياضي رشته علوم اقتصادي در آزمون سال 92 شامل 8 سوال بود. اين درس نسبت به سال قبل، 2 سوال كمتر داشته داشت، اين موضوع نشان مي‌دهد كه اهميت اين درس در رشته‌ي علوم اقتصادي كاهش يافته است. در كنكور 91از مباحث: مشتق، كاربرد رياضيات در اقتصاد، معادله خط و معادلات ديفرانسيل سوال طرح شده است، كه در سال 92 از اين مباحث سوال طرح نشده است. از نظر ضريب سختي، سوالات آزمون 91 كمي سخت‌تر از آزمون 92 بوده است.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©