* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


تحلیل آزمون دکتری 93 مجموعه علوم سیاسی

دانلود سؤالات تخصصی آزمون دکتری 93 علوم سیاسی

نگاهي به آزمون نيمه متمركز دكتري سال 1392

تحلیل سوالات دکتری علوم سیاسی 93

کنکور برگزار شده در اسفند ماه 1392 ، دارای وجوه اشتراک و افتراقی با کنکور دکترای سال های گذشته بود.صرف نظر از درستی یا نادرستی برگزاری کنکور به این شکل ، به نظر می رسد می توان به شرح ذیل ، به نکات مهمی در این آزمون پی برد که می تواند راهنمای داوطلبین باشد:
1 . تا سال گذشته تعداد سوالات تخصصی ، 60 عدد بود ، اما امسال این عدد به 90 افزایش یافت.این افزایش ؛ اولا نیازمند مطالعه دقیق تر و جامع تر و ثانیا نیازمند آمادگی جسمی و روحی بیشتری در داوطلبین گرامی است.
2 . سوالات درس سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سال جاری ، با افت قابل ملاحظه ای روبرو شد.در سال گذشته حداقل 6 الی 7 سوال مربوط به این درس بود ، در حالی که امسال این رقم به 3 کاهش یافت. یکی از این 3 سوال هم کاملا حفظی بود که دواطلب باید متن قانون اساسی را از حفظ می بود.
3 . تعداد سوالات دروس اندیشه سیاسی غرب و اسلام و ایران هم افزایش قابل توجه ای را تجربه کرد.این افزایش به طوری بود که بعضا برخی سوالات از منابع اصلی نبود ، همچنین به شدت بر روی اسامی افراد ( کاملا حفظی ) تاکید شده بود.
4 . روند سوالات نشان می دهد ، تسلط مبنایی و مفهومی در برخی دروس مانند اصول روابط بین الملل و نظریه های اقتصاد سیاسی بین المللی ، برای طراحان اهمیت دارد.
5 . تعداد سوالات دروسی مانند سیاست مقایسه ای و روش تحقیق هم با افزایش روبرو بود ، سوالات سال جاری مفهومی تر طرح شده بودند.
6 . در مورد «درس تحولات سیاسی اجتماعی ایران از مشروطیت تاکنون» ، هم کماکان تاکید اصلی بر کتاب پروفسور « آبراهامیان» است.
7 . از لحاظ طولانی بودن گزینه ها و سوالات ، هم سوالات سال جاری ، شباهت زیادی با سوالات سال گذشته داشتند.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©