* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


تحلیل آزمون دکتری 92 مدیریت

دانلود سؤالات تخصصی آزمون دکتری 93 مجموعه مدیریت
دانلود سؤالات تخصصی آزمون دکتری 92 مجموعه مدیریت

نگاهي به آزمون نيمه متمركز دكتري سال 1392

آمار

آزمون دكتري 92 مجموعا شامل 15سوال رياضي و آمار بود كه سهم آمار از اين تعداد 9 سوال مي‌باشد؛ برخلاف سال گذشته كه تعداد سوالات رياضي و آمار به 30 مي‌رسيد. به نصف كاهش پيدا كردن تعداد سوالات حاكي از توجه بيشتر به دروس تخصصي است.
اما از درس آمار در كنكور 92، تنها 9 سوال طرح گرديده بود، در حالي كه در سال 91، 16 سوال از اين درس مطرح بود. سطح سوالات امسال نسبت به سال قبل نسبتاً هم سطح بود، البته بايد توجه داشت كه به علت كاهش تعداد سوالات مي‌توان سوالات آمار امسال را ساده‌تر پنداشت، چرا كه به علت وسيع بودن مباحث آمار، مي‌بايست اكثريت آن‌ها را پوشش داد. در سال 91 كه از بخش احتمال 6 سوال مطرح بود، امسال تنها 1 سوال طرح شده بود. سوالات سال 92 بين بخش‌ها به گونه‌اي تقسيم شده بود كه غير از بخش نظريه برآورد و توزيع‌هاي نمونه‌اي از مابقي بخش‌‌ها لااقل يك سوال مطرح شده بود.
در كل داوطلبان، در پاسخگويي به آمار كنكور 92 نسبت به سال 91، كمتر به مشكل خورده و با تسلط كافي بر مباحث به راحتي مي‌توانستند درصد خوبي از اين درس بياورند.


مديريت رفتار سازمانی

در آزمون دكتري سال 91 درس رفتار سازماني، خيلي استاندارد نبود، زيرا تست‌ها بسيار مفهومي و از كتاب‌هاي غيررايج و غير اصلي مديريت بود. همچنین بیشتر سوالات طولانی و دارای گزینه‌های گمراه کننده و وقت‌گیر بود به همين دليل تست‌ها در سطح استانداردي نبودند. اما در سوالات سال 92 تعداد سوالات 50 درصد افزایش یافته و در عوض تست‌هاي طولانی و وقت‌گیر کاهش یافتند. همچنین سطح سوالات به نسبت پایین آمده و از مباحث معمول‌تر استفاده شده بود. نكته ديگري كه قابل ذكر است حذف مبحث «تعارض و مذاكره» از آزمون 92 بود و همچنين تعداد سوالات اختصاص يافته به مبحث «انگيزش» رشد چشمگيري داشت و از 2 سوال به 5 سوال افزايش يافته بود.


مدیریت منابع انسانی

درس منابع انسانی در آزمون دكتري مديريت 91، سوالات پیچیده‌تر و مفهومی بیشتري نسبت به آزمون امسال داشت. در آزمون 92 بیشتر سوالات، حفظی و بر اساس منابع و مراجع اصلي بودند و پاسخگویی به آنها راحت‌تر بود. همچنين تعداد سوالات در اين درس افزايش يافته بود و در عوض سطح آنها ساده‌تر بود. البته سوالات در نگاه اول آشنا به نظر می‌آمد ولی نیاز به دقت بسیار داشت و داوطلب می‌بایست نکات ریز را مد نظر قرار مي‌داد. همچنین ، سه سوالِ سخت در بین سوالات، ممکن بود باعث کاهش اعتماد به نفس در خصوص پاسخ به سوالات شود. نكته ديگري كه در اين آزمون به چشم مي‌خورد، اضافه شدن مبحث «طراحي شغل» به مباحث آزمون بود كه دو سوالِ تقريباً دشوار را به خود اختصاص داده بود. در نتيجه احتمال پاسخگويي به اين سوالات در دانشجوياني كه فقط منابع معمول و رايج را مطالعه كرده بودند، تقريباً غيرممكن بود.


رياضي

در سال 92 در كل 6 سوال رياضي آمده بود كه نسبت به سال 91 كه 14 سوال بود، كاهش سوالات را داشتيم. سطح سوالات در سال 92 به نسبت كمي سخت‌تر بود، ولي اگر در كل بخواهيم مقايسه كنيم تقريباً هم سطح بودند. اين كه در سال 92 تعداد سوالات كاهش يافته است نشان مي‌دهد، كه توجه طراحان بيشتر به سوي دروس اختصاصي معطوف شده و باعث كاهش سهم رياضيات در اين رشته بوده است.
در سال 91 به علت بالا بودن تعداد سوالات طراحان اشراف كامل بر تمامي مباحث رياضيات داشتند و از آمار بررسي شده كامل مشخص است كه از بخش‌هاي اول (مشتق، ماتريس و ...) تا انتها (انتگرال و كاربرد مشتق) تقريباً به ميزاني برابر سوال طرح شده بود. اما در كنكور 92 با وجود 6 سوال امكان اختصاص بخش‌هاي زيادي وجود نداشتند و تنها از مشتق و كاربرد آن 5 سوال مطرح و 1 سوال نيز از ماتريس‌ها طرح شده بود.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©