* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد شیمی (کد 1203) (سراسری)

ضرایب و گرایش های مجموعه شیمی براساس دفترچه آزمون سال 99


عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- شیمی تجزیه (دروس تجزیه 1 و 2 و شیمی تجزیه دستگاهی)، 3- شیمی معدنی (دروس شیمی معدنی 1 و 2، آلی فلزی)، 4- شیمی فیزیک (دروس شیمی فیزیک 1 و 2، کوانتوم و طیف سنجی)، 5- شیمی آلی (دروس آلی 1، 2 و 3، جداسازی و شناسایی ترکیبات آلی و کاربرد طیف سنجی در شیمی آلی، شیمی فیزیک آلی)، 6- شیمی کاربردی (اصول محاسبات شیمی صنعتی، شیمی صنعتی 1 و 2، اصول تصفیه آب و پساب های صنعتی و خوردگی فلزات).

 

رشته گرایش کد ضریب
ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2
3
4
5
6
1) شیمی
1) شیمی فیزیک
1 1 1
1
2
1 0
2) شیمی آلی
2 1 1 1
1
2 0
3) شیمی معدنی
3 1 1
2
1
1
0
4) شیمی تجزیه
4 1 2 1
1 1
0
5) شیمی کاربردی
5 1 1
1
1
1
2
6) شیمی پلیمر
2 1 1 1
1
2 0
7) شیمی دارویی
8) شیمی کاتالیست
6 1 1
1
1 1 0
9) شیمی دریا
10) شیمی و فناوری اسانس
5 1 1 1
1
1 2
11) شیمی پیشرانه
5 1 1 1
1
1 2
2) فیتوشیمی
- 2 1 1 1
1
2 0
3) نانوشیمی
- 7 1 1
1
1
1
1
4) آموزش شیمی*
- 1 1 1
1
2 1
0


* پذیرش دانشجو در رشته آموزش شیمی فقط برای دانشگاه فرهنگیان، تربیت دبیر شهید رجایی و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش امکان پذیر است.

« زبان عمومي و تخصصي »

ضريب اين درس براي تمام گرايش‌های مجموعه شیمی (1) و تعداد سؤالات اين درس در آزمون کارشناسی ارشد 30 سؤال مي‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پيداست، تعدادي از سؤالات اين درس زبان عمومي و تعدادي از آن‌ها نيز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصي رشته­ شيمي مي‌باشد. بدون ترديد اگر دانشجويان در درس زبان حداقل‌هايي را داشته باشند مطالعه و سرمايه‌گذاري در اين درس مي‌تواند منطقي باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصي در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌هاي مختلف فرق مي‌كند و اساتيد اين درس به صورت سليقه‌اي منابع و يا جزوات مورد نظر خود را به دانشجويان معرفي مي‌كنند. خواندن كتاب‌هاي زبان عمومي و همچنين زبان تخصصي موسسه مدرسان شريف براي رسيدن به تسلط در اين درس كفايت مي‌كند. در كتاب زبان عمومي مطالب گرامري و يك سري لغات و اصطلاحات عمومي و همچنين تست‌هاي عمومي رشته‌هاي مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتي در صورت فراموشي درس زبان مي‌توانند خود را به سطح مطلوبي با استفاده از اين كتاب برسانند. در كتاب زبان تخصصي موسسه مدرسان شريف علاوه بر بررسي و ارايه پاسخ تشريحي و ترجمه‌ي تست‌هاي كنكورهاي كارشناسي ارشد سال‌هاي قبل (از سال 95ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رايج در رشته­ شيمي به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌هاي چهارگزينه‌اي تأليفي براي آشنايي هرچه بيشتر داوطلبان آزمون كارشناسي ارشد با سؤالات درس زبان تخصصي رشته مجموعه شیمی آورده شده است.


« شيمي آلي »

(دروس آلي 1، 2 و 3 جداسازي و شناسايي تركيبات آلي و كاربرد طيف‌سنجي در شيمي آلي، شيمي فيزيك آلي)

تعداد سؤالات اين درس در آزمون دانشگاه سراسری 30 سؤال و ضريب آن براي گرايش‌هاي شيمي آلي، فيتوشيمي، شيمي پليمر و شیمی دارویی (2) می باشد و براي ساير گرايش‌ها ضريب (1) دارد. براي داوطلبان چهار گرایش ذکر شده مهمترين درس محسوب مي‌شود و به نوعي مي‌توان گفت براي متقاضيان این چهار گرایش هر تست شيمي آلي كه درست جواب داده شود با دو تست از دروس ديگر كه درست جواب داده شده‌اند، برابري مي‌كند. منابع مهم اين درس كتاب‌هاي شيمي آلي تأليف موريسون و بويد و همچنین مک موری مي‌باشند. به دليل ترجمه بودن اين كتاب ها و توضيحات كم در بعضي مباحث (بيشتر با شكل‌ها و نشان دادن مراحل تشكيل و فرآيند تبديل يك ماده، توضيح داده شده است) داوطلبان در فهم اين درس دچار مشكل مي‌شوند. تركيبات و واژه‌هاي استفاده شده در اين درس بعضاً شبيه به هم مي‌باشد و اين يكي ديگر از مشكلات اين درس است. انتشارات مدرسان شريف براي شیمی آلی كتاب كامل و مفيدي را به جامعه علمي كشور عرضه كرده است. در اين كتاب سعي شده با توضيحات فارسي داوطلب مفاهيم را گام به گام فرا بگيرد و مؤلف سعی کرده حتی المقدور با دسته‌بندي انجام شده در ذهن خواننده نيز اين تفكيك انجام شود. بررسي و پاسخ تشريحي به تمام تست‌هاي آزمون ارشد در دانشگاه سراسری در 15 سال گذشته و همچنين آوردن پاسخ تشريحي به تست‌هاي منتخب دانشگاه آزاد از سال 1380 تا 1395، داوطلبان اين رشته را به لحاظ آشنايي با انواع تست‌هاي قابل طرح براي اين درس در شرايط خوبي قرار مي‌دهد. تست‌هاي خودسنجي طبقه‌بندي شده با پاسخ كليدي در پايان هر فصل براي تمرين بيشتر، از ديگر مشخصات كتاب شیمی آلی انتشارات مدرسان شریف مي‌باشد.


« شيمي تجزيه »

( دروس تجزيه 1و2 و شيمي تجزيه دستگاهي )

تعداد سؤالات اين درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 30 سؤال و ضريب آن براي گرايش شيمي تجزيه (2) و براي ساير گرايش‌ها (1) مي‌باشد. منابع مهم اين درس كتاب‌هاي شيمي تجزيه تأليف اسكوگ، هالر، وست و ... مي‌باشند. مانند ساير كتب اين رشته كتب مرجع اين درس نيز لاتين مي‌باشند و به همين دليل داوطلب براي آماده شدن در آزمون کارشناسی ارشد، به كتابي با آموزش ساده‌تر، تعداد تست‌ها و مسئله‌هاي حل شده بيشتر و همچنين داراي نگرش كنكوري نياز دارد و اين مهم با زحمات آقاي حسين رباط جزي (فارغ‌التحصيل كارشناسي ارشد، رتبه 3 شيمي از دانشگاه صنعتي شريف) و همچنين جناب آقاي دكتر سيروان محمدي آذر در كتاب انتشارات مدرسان شريف صورت گرفته است. در اين كتاب بيشتر از هر چيز توضيحات فارسي و قابل فهم در مباحث، مدنظر مولفين بوده است. ارايه تست‌هاي تأليفی فراوان ضمن آموزش به داوطلب اين امكان را مي‌دهد تا كم كم تسلط نسبي خوبي در اين درس پيدا كند. تست‌هاي طبقه‌بندي شده از آزمون‌هاي دانشگاه سراسری در 15 سال گذشته و آزمون‌هاي دانشگاه آزاد در 10 سال گذشته به طور كامل بررسي و براي آن‌ها پاسخ تشريحي ارايه شده است. با توجه به درصد كسب شده از سوي رتبه‌هاي برتر موسسه مدرسان شریف با مطالعه‌ي اين كتاب، توصيه مي‌شود تمام داوطلبان اين كتاب را مطالعه كنند.


« شيمي معدني »

( دروس شيمي معدني 1 و 2، آلي فلزي )

تعداد سؤالات اين درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 30 سؤال و ضريب آن براي داوطلبان گرايش شيمي معدني (2) و براي ساير گرايش‌ها ضريبش (1) است. سرفصل‌هاي اين درس شامل بررسي مفاهيم بنيادي شيمي معدني (ساختار الكتروني اتم‌ها و مولكول‌ها، خواص تناوبي عناصر،‌ ساختار لوييس، اوربيتال‌هاي مولكولي، گروه‌هاي نقطه‌اي، شكل هندسي مولكول‌ها و همچنين بررسي اصول نظري تركيبات كمپلكس، ساختار و واكنش‌پذيري كمپلكس‌ها مي‌باشد. دو منبع معروف براي اين درس وجود دارد، كتاب شيمي معدني جيمز هيویی جلد 1و2و3 و كتاب شيمي معدني تأليف دكتر آقا بزرگ جلد 1و2، به لحاظ سخت بودن مطالب عده‌اي از داوطلبان عقيده دارند، تسلط بر مفاهيم اين درس براي تست‌زني سخت‌تر از درس شيمي آلي مي‌باشد و آن هم به لحاظ دامنه طرح سؤالات اين درس مي‌باشد. انتشارات مدرسان شريف براي اين درس نيز كتابي به قلم آقايان دكتر عليرضا شايسته و ابوالقاسم سعيدي به بازار كتاب عرضه كرده است. در كتاب شیمی معدنی انتشارات مدرسان شریف تمام مباحث فصل‌بندي و در هر فصل با توجه به نياز بخش‌بندي‌هاي لازم صورت گرفته است. آموزش ساده و روان مطالب در هر فصل، ارايه تست‌ها و پاسخ‌هاي تشريحي طبقه‌بندي شده آزمون‌هاي دانشگاه سراسری از سال 1375 تا 1395 و آزمون دانشگاه آزاد از سال 1380 تا 1395، ارايه تست‌هاي تكميلي در پايان هر فصل اين كتاب را در بين كتب ديگر در اين زمينه كاملاً متمايز كرده است.


« شيمي فيزيك »

( دروس شيمي فيزيك 1و2، كوانتوم و طيف‌سنجي )

تعداد سؤالات اين درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 30 سؤال و ضريب آن براي گرايش‌هاي شيمي فيزيك و آموزش شيمي (2) و براي ساير گرايش‌ها ضريب آن (1) مي‌باشد. از بين دروس شيمي مي‌توان اين درس را جزء دروس آسان نسبت به ساير دروس دانست. (هرچند گروهي اين عقيده را ندارند) با توجه به مباحث آن كه اكثر آن‌ها براساس يك سري تعاريف، نمودارها و فرمول‌هاي نه چندان پيچيده مي‌باشد مي‌توان در صورت صرف وقت مناسب به درصد خوبي در اين درس، دست يافت. منابع مهم اين درس كتاب‌هاي شيمي فيزيك اتكينز، ترجمه‌ي دكتر علي اكبر صبوري و دكتر علي اكبر ميرزائي، كتاب شيمي فيزيك و همچنين كتاب مكانيك كوانتومي و طيف‌سنجي مولكولي ايرالوين، ترجمه‌ي دكتر غلام رضا اسلام‌پور و دكتر علي مقاري مي‌باشند. انتشارات مدرسان شريف براي اين درس نيز كتاب شيمي فيزيك خود را به داوطلبان رشته‌ي شيمي ارايه كرده است. كتاب به هفت فصل مجزا تقسيم شده و در هر فصل، با بخش‌بندي‌هاي مناسب، مطالب با توضيحات كامل از پايه آموزش داده شده است. مثال‌هاي متعدد در حين آموزش درس، داوطلب را به تسلط كامل در هر مبحث مي‌رساند. در پايان هر فصل تمام تست‌هاي آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه‌هاي سراسری و آزاد مربوط به آن فصل با پاسخ تشريحي آن‌ها گنجانده شده است. مطالعه‌ ی كتاب شیمی فیزیک انتشارات مدرسان شریف براي كسب موفقيت در اين درس به تمام داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد رشته‌ي شيمي توصيه مي‌شود.


« شيمي كاربردي »

( دروس اصول محاسبات شيمي صنعتي، شيمي صنعتي 1و2، اصول تصفيه آب و پساب‌هاي صنعتي و خوردگي فلزات )

تعداد سؤالات اين درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 30 سؤال و ضريب آن براي گرايش‌هاي شيمي كاربردي و پيشرانه‌ها (2) و براي گرايش نانوشيمي ضريب (1) و براي ساير گرايش‌ها ضريبش صفر است. به لحاظ اهميت، گرايش‌هاي فوق جزء انتخاب‌هاي ثانويه براي داوطلبان رشته‌ي شيمي مي‌باشند و به تبع همين موضوع داوطلبان كمتري در اين رشته شركت مي‌كنند و به همين دليل هيچ منبع مناسبي در بازار كتاب براي اين درس وجود ندارد. اساساً دروس شیمی کاربردی بيشتر جزء دروس رشته‌ي «مهندسي شيمي» مي‌باشد تا خود رشته‌ي شيمي، كمااينكه منابع آن كتاب‌هاي عمليات واحد در مهندسي شيمي، تأليف وارون مك كيب، ترجمه‌ي عطاا... اميني و بهرام صالحي، كتاب اصول تصفيه آب و پساب‌هاي صنعتي، تأليف دكتر محمد چالكش اميري مي‌باشند. به همين منظور انتشارات مدرسان شريف كتابي خلاصه و مفيد و با در نظر گرفتن تمام سرفصل‌ها و عنوان‌هاي مختلفي كه اين درس دارد، به بازار كتاب عرضه كرده است. تيم مؤلفين اين مجموعه هر كدام با توجه به تخصص خود در دروس ياد شده، مفاهيم را به طور كاملاً قابل فهم توضيح داده‌اند و با تعداد تست‌هاي كافي داوطلب را با خود همراه كرده‌اند. تست‌هاي آزمون‌هاي كارشناسي ارشد و آزاد در اين كتاب به صورت كاملاً دقيق بررسي و به آن‌ها پاسخ تشريحي داده شده است اين كتاب براي اولين بار از بهار 1389 در سراسر كشور ارايه شده است.


 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©