* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی (کد 1101) (سراسری)

ضرایب و گرایش های رشته زبان و ادبیات فارسی براساس دفترچه آزمون سال 99

عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- نظم فارسی، 3- نثر فارسی، 4- کلیات مسائل ادبی (تاریخ ادبیات، فنون ادبی، دستور زبان)، 5- عربی، 6- ادبیات انقلاب اسلامی، 7- تاریخ اسلام، 8- کلیات ادبیات کودک و نوجوان.

 

رشته گرایش کد ضریب
ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2
3
4
5
6
7
8
زبان و ادبیات فارسی
-
1 2
4
4
4
2
0
0 0
1) ادبیات کودک و نوجوان
2 2
4
4
4
2
0
0 4
2) ادبیات پایداری
3 2
4
4
2 2
3
2 0
3) ادبیات تطبیقی
4 3
4
4
4
2
0
0
0
4) ادبیات عامه
5) آموزش زبان فارسی
6) ادبیات روایی
7) ویرایش و نگارش
8) نظریه و نقد ادبی
9) ادبیات معاصر

 

« زبان عمومی و تخصصی »

تعداد سؤالات این درس در آزمون 30 سؤال می‌باشد. همان‌طور که از نام درس پیداست، تعدادی از سؤالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی زبان و ادبیات فارسی می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اکثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌کند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌کنند. خواندن کتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس کفایت می‌کند. در کتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یک سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این کتاب برسانند. در کتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف علاوه بر بررسی و ارائه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های کنکورهای کارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 95ـ75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته زبان و ادبیات فارسی به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد با سؤالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است.


« نظم فارسی »

تعداد سؤالات این درس در آزمون سراسری 96 شامل 30 تست بوده است. لازم به ذکر است این درس در سالهای گذشته نیز به همین صورت و با همین تعداد تست ارائه شده است، ضریب این درس (4) و به همین جهت جزء مهم‌ترین دروس برای رشته‌ی ادبیات در آزمون کارشناسی ارشد می‌باشد.

سرفصل‌های این درس شامل بزرگترین اثر حماسی فارسی شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی، قصاید خاقانی ، غزلیات حافظ، مثنوی مولوی، بوستان سعدی، مخزن‌الاسرار نظامی، حدیقه سنایی، منطق‌الطیر عطار، قصاید و غزلیات سعدی، غزلیات صائب، ابیاتی از دیوان‌های فرخی، منوچهری و ناصر خسرو می‌باشد.

شاهنامه فردوسی، بوستان سعدی و منطق‌الطیر عطار به دلیل کلمات ساده و محدود بودن تعداد واژه‌های دشوار راحت‌ترین کتاب‌های این درس می‌باشد. از طرف دیگر قصاید خاقانی به دلیل پیچیدگی ابیات و وجود عبارت‌ها و استعارات مبهم و متعدد و نیز بودجه‌بندی واژه‌ها در تست‌های کنکور، چالش برانگیزترین مبحث این درس می‌باشد. از طرف دیگر غزلیات حافظ به دلیل گستردگی موضوعات، قابلیت طرح تست‌های متعددی را به طراحان کنکور کارشناسی ارشد داده است. همچنین مثنوی مولوی به دلیل نکات پیچیده عرفانی و مباحث تصوف از دیگر کتاب‌های چالش برانگیز این درس می‌باشد.

منابع و مراجع مهم این درس گزیده اشعار خاقانی، گزارش دشواری‌های دیوان خاقانی، حافظ‌نامه از بهاءالدین خرمشاهی، دیوان غزلیات حافظ به کوشش خطیب رهبر، شرح مثنوی تألیف کریم زمانی، بوستان سعدی تصحیح یوسفی، مخزن الاسرار به کوشش برات زنجانی، شرح دشواری‌های حدیقه سنایی از زهرا دری می‌باشد. دانشجویان باید توجه داشته باشند که ایرادات هر یک از منابع فوق به شرح زیر می‌باشد:

حجم گسترده و کلی بودن مطالب که خواندن آن‌ها برای کنکور کارشناسی ارشد مستلزم صرف زمان زیادی است و با توجه به تنوع و گستردگی منابع نیاز به کتابی کم حجم و جامع که در عین حال مطالب اصلی و کلیدی منابع عمده را دارا باشد احساس می‌شود.

با توجه به ایرادات هر یک از کتب مرجع و کامل نبودن کتابهای کنکور در حال حاضر و یا پراکندگی مطالب، در کتاب انتشارات مدرسان شریف سعی شده ایرادات فوق رفع شود. لذا از جمله ویژگی‌های بارز این کتاب می‌توان به وجود مقدمه‌ای جامع در باب مسائل کلی ادبیات، فصل‌‌بندی دروس عمده نظم، اشاره به نکات اصلی ابیات از جمله آرایه‌های ادبی، باورهای عامه و آیات و احادیث، تأکید بیشتر بر منابعی که سؤال بیشتری از آن‌ها در آزمون کارشناسی ارشد طرح می‌شود، معرفی شخصیت‌ها در شاهنامه و ارائه آرایه‌های ادبی مهم اشاره کرد. این کتاب شامل تست‌های 15 سال گذشته از دانشگاه دولتی و تست‌های منتخب دانشگاه آزاد در 10 سال گذشته با پاسخ کاملاً تشریحی است. ارائه تست‌های خودسنجی در پایان هر فصل از دیگر مشخصات این کتاب می‌باشد.


« نثر فارسی »

درس نثر فارسی آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 96 شامل 30 تست بوده است. لازم به ذکر است از این درس در سالهای گذشته نیز همین تعداد تست مطرح شده بود. ضریب این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی (4) بوده و به همین دلیل جزء مهمترین دروس این رشته محسوب می‌شود. اما در سال‌های اخیر طراحان سوال تست‌هایی را مطرح کردند که از تلفیق چند مبحث با یکدیگر می‌باشد. هرچند از نظر تعداد سوالات تفاوتی با سال‌های گذشته نداشته اما سطح سوالات به دلیل تلفیق مباحث با یکدیگر بسیار بالاتر رفته است. سرفصل‌های این درس شامل کلیله و دمنه، مرصادالعباد، تاریخ بیهقی، چهار مقاله، گلستان و قابوس‌نامه می‌باشد.

بزرگترین چالش نظم و نثر در رشته ادبیات فارسی حجم بالای کتاب‌هایی است که دانشجو برای آمادگی کنکور کارشناسی ارشد باید مطالعه کند. در بین این دروس کتاب کلیله و دمنه، سخت‌ترین کتاب می‌باشد. علت سختی کلیله و دمنه پیچیدگی عبارات و کلمات عربی متعدد به کار رفته در این کتاب می‌باشد. به طوری که بسیاری از این کلمات در زبان فارسی امروز منسوخ شده اند.

در کتاب تاریخ بیهقی که به لحاظ نثر جملات طولانی و عبارات عربی متعدد را شامل می‌شود بزرگترین چالش تشخیص ضمیرهای یک جمله می‌باشد. به عنوان مثال در عبارتی می‌خوانیم " خواجه آمد " در بسیاری از بخش‌های متن مشخص نیست که این خواجه حسنک وزیر است یا خواجه بوسهل زوزنی است یا خواجه بونصر مشکان یا خواجه میمندی.

در کتاب مرصادالعباد که بزرگترین نثر عارفانه ادبیات فارسی است، نیز اصطلاحات عرفانی پیچیده و تعابیر عرفانی متعدد از جمله دشواری‌های پیش روی دانشجویان رشته ادبیات می‌باشد. همچنین قابوس‌نامه به دلیل نثر روان راحت‌ترین مبحث این درس می‌باشد.

منابع و مراجع مهم این درس کلیله و دمنه تصحیح دکتر مجتبی مینوی، گلستان تصحیح دکتر غلامحسین یوسفی، تاریخ بیهقی تصحیح دکتر خطیب رهبر، چهار مقاله تصحیح دکتر محمد معین، مرصادالعباد تصحیح دکتر امین ریاحی و قابوس‌نامه تصحیح دکتر غلامحسین یوسفی می‌باشد.

دانشجویان باید توجه داشته باشند که ایرادات هر یک از منابع فوق به شرح زیر می‌باشد:

در کتاب کلیله و دمنه برخی عبارات به طور کامل توضیح داده نشده، همچنین در تصحیح تاریخ بیهقی نیز کماکان مرجع برخی ضمیرها مشخص نمی‌باشد. در تصحیح کتاب مرصادالعباد نیز فقط معنی برخی عبارت‌ها ذکر شده و از ذکر برخی عبارات صرف‌نظر شده، این مشکل در کتاب چهار مقاله نیز وجود دارد.

با توجه به ایرادات هر یک از کتب مرجع و کامل نبودن کتابهای کنکور در حال حاضر و یا پراکندگی مطالب، در کتاب نثر فارسی انتشارات مدرسان شریف سعی شده ایرادات فوق رفع شود. لذا از جمله ویژگی‌های بارز این کتاب می‌توان به ارائه معنی هر یک از واژه‌های دشوار، ارائه مفهوم تک‌تک عبارات ، ارائه معنی عبارت در تمامی کتاب‌ها، همچنین آرایه‌های ادبی مهم در بخش‌هایی از کتاب ارائه شده و اصلاح و اعمال علائم نگارشی و سجاوندی که در صحیح خواندن متن تاثیر بسزایی دارد توسط مؤلفین این کتاب صورت گرفته است. در کتاب تاریخ بیهقی تمامی مشاغل، توضیح و معرفی شخصیت‌های درباری و دیوانی صورت گرفته است. در کتاب مرصادالعباد نیز تمامی اصطلاحات عرفانی مهم توضیح داده شده است، همچنین در کتاب گلستان جهت ایجاد پیوستگی مطالب و فهم بهتر هر داستان خلاصه‌ای از داستان یا حکایت مربوطه ارائه شده است. در کتاب کلیله و دمنه نیز معنی تمامی دشواری‌های متن از جمله لغات عربی و کلمات مهم ارائه شده است. تمامی سؤالات 15 سال اخیر دانشگاه‌های دولتی و تست‌های 10 سال اخیر دانشگاه آزاد با پاسخ تشریحی در این کتاب گنجانده شده تا داوطلب با تعداد تست‌های زیادی در این درس آشنا شود. مطالعه‌ی این کتاب برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد به تمامی داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد پیشنهاد می‌شود.


« کلیات مسائل ادبی »

ضریب این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی برای تمامی گرایش های زبان و ادبیات فارسی (4) و برای گرایش ادبیات پایداری (2) می‌باشد. درس کلیات مسائل ادبی در رشته‌ی ادبیات برای کنکور سراسری 96 شامل 30 تست بوده است. لازم به ذکر است در سال‌های 86 و بعد از آن تعداد سوالات بیش از این مقدار بوده است. سرفصل‌های این درس شامل دستور زبان فارسی، معانی و بیان، بدیع، عروض و قافیه، سبک‌شناسی و نگارش می‌باشد.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های این درس تعداد زیاد دروسی است که به صورت یک مجموعه و در قالب درس کلیات مسائل ادبی بیان می‌شود. همچنین چالش بزرگ در بسیاری از سرفصل‌های این درس از جمله دستور و بیان است که اساتید طراح سوال نظرات متفاوتی داشته و در طرح سوال این اختلاف سلیقه و نظر باعث شده بسیاری از دانشجویان پیش از اینکه پاسخ‌های علمی به سؤالات بدهند با توجه به سبک و علاقه طراح سوال به تست‌ها پاسخ دهند. همچنین درس عروض قافیه از جمله مفهومی‌ترین سرفصل‌های کلیات مسائل ادبی است و از طرف دیگر تاریخ ادبیات به دلیل حجیم بودن مطالب و حجم بالای مطالب حفظی باعث شده اغلب دانشجویان از خواندن این درس برای آمادگی در آزمون کارشناسی ارشد صرف‌نظر کنند. مباحث معانی بدیع و سبک‌شناسی نیز راحت‌ترین سرفصل‌های این درس می‌باشد.

منابع و مراجع مهم این درس معانی و بیان دکتر جلیل تجلیل، بیان دکتر سیروس شمیسا، معانی دکتر سیروس شمیسا، نگاهی تازه به بدیع سیروس شمیسا، فنون بلاغت و صناعات ادبی، علامه جلال‌الدین همایی، تاریخ ادبیات دکتر ذبیح‌الله صفا، سبک‌شناسی و نظم دکتر سیروس شمیسا، سبک شناسی نثر دکتر سیروس شمیسا، سبک‌شناسی نثر محمد تقی بهار، دستور زبان فارسی 2 حسن انوری و حسن احمدی گیوی، دستور زبان فارسی محمد خیام‌پور، راهنمایی ویرایش غلامحسین غلامحسین زاده، آیین نگارش سمیعی گیلانی، غلط ننویسم ابوالحسن نجفی، عروض فارسی عباس ماهیار، نقد ادبی سیروس شمیسا می‌باشد. در کتاب انتشارات مدرسان شریف با بررسی تمام منابع فوق سعی شده با تغییر در بیان مفاهیم، مطالب مناسبتری به داوطلب آموزش داده شود. دسته‌بندی مناسب، ارائه تست‌های تألیفی در متن درس، ارائه سؤالات و پاسخ‌های تشریحی تمامی تست‌های دانشگاه‌های دولتی (95-75) و آزاد (95-80) در سالیان گذشته از مشخصات این کتاب خوب می‌باشد.


« عربی »

در آزمون سراسری کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی سال 96، 20 سؤال عربی طرح شد که این موضوع گویای اهمیت فوق‌العاده این درس در رشته مذکور است. ضریب این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی (2) می‌باشد. در حوزه قواعد عربی و اساس کار بر جلد چهارم کتاب «مبادی‌ءالعربیه» اثر معلم رشید شرتونی که در اغلب و یا بهتر است بگوییم تقریباً در تمام دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی برای دانشجویان رشته یاد شده در دوره کارشناسی تدریس می‌شود. کتاب دکتر سید محمد رادمنش، قواعد عربی تألیف دکتر عباس ماهیار، زبان قرآن نوشته حمید محمدی و ترجمه شرح مبادی‌ءالعربیه از سید علی حسینی بهره جسته و از مراجعه به فرهنگ لغت لاروس و المعجم الوسیط بی‌نیاز نبوده است. در یک موضوع خاص هیچ کتابی نمی‌تواند به طور کامل پاسخگوی نیاز خواننده باشد؛ مثلاً در زمینه قواعد عربی کتاب مبادی‌ءالعربیه به زبان عربی بوده و برای ما فارسی زبانان شاید فهم مطالب آن قدری دشوار نماید؛ لذا از این رو نگارش کتابی به زبان فارسی و تا حد ممکن ساده و به دور از ترکیبات و اصطلاحات غامض و مغلق عربی، ضروری به نظر می‌رسد؛ گرچه این کتاب اعتبار خود را تا کنون به عنوان یک منبع درس دانشگاهی حفظ کرده لیکن با معیارهای آموزشی درست و صحیح امروزی چندان در خور و سازگار نیست. به عنوان نمونه یکی از کاستی‌های آن و کتاب‌هایی از این دست این است که «فواید» و تبصره‌های بی‌شماری دارند که در جابجایی مباحث صرفی و نحوی یاد می‌شوند و ذهن خواننده در حالی که هنوز با یک اصل از اصول قواعد آشنا نشده، در پیچ و خم این تبصره‌ها و موشکافی‌ها گرفتار می‌شود.

برای رفع این مشکل در آغاز بخش‌های کتاب حاضر چهارچوب کلی مباحث تفهیم شده، سپس با توجه به اهمیتی که هر یک از آنها دارند به تفصیل به آن‌ها پرداخته شده است.

نکته دیگر آنکه سوالات آزمون کارشناسی ارشد به صورت چهارگزینه‌ای از منابع درسی متعددی طرح می‌شود؛ بنابراین کتاب‌هایی که به منظور پاسخ به این نوع سوالات نوشته نشده‌اند و شیوه‌ی آن‌ها متفاوت و با تمرین‌های تشریحی است، داوطلبان را از مطالعه کتابی که با سوالات چهار گزینه‌ای از منابع مختلف باشد بی‌نیاز نمی‌کند؛ بنابراین در پایان هر درس از این کتاب تست‌های چهار گزینه‌ای با پاسخ تشریحی کامل مربوط به تست‌های 15 سال گذشته دانشگاه سراسری و 10 سال گذشته دانشگاه آزاد و در آخر هر بخش از بخش‌های کتاب، سؤالات چهار گزینه‌ای از قرآن و نهج‌البلاغه استخراج شده و همچنین از عبارات، اشعار و امثال عربی کتاب‌های درسی دوره کارشناسی مانند کلیله و دمنه ابولمعالی نصرا... منشی، مرزبان‌نامه سعدالدین وراوینی و تاریخ جهانگشای عطاملک جوینی که از مهمترین منابع آزمون هستند، غفلت نشده و تلاش بر این بوده است که قواعد درسی با تست‌هایی که از کتاب‌های مذکور طرح می‌شوند جنبه کاربردی داشته باشند.


 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©