* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


تحلیل آزمون کارشناسی ارشد سال 96 زیست شناسی جانوری (کد 1214)

تکوین جانوری (بافت شناسی و جنین شناسی)

از مقایسه سؤالات آزمون سراسری سال 95 و 96 با یکدیگر چنین بر می‌آید که سؤالات سال 95 و 96 تقریباً در یک سطح از دشواری بوده‌اند. تعداد سؤالات مفهومی نیز تقریباً در یک سطح بوده است. در سال 96 از برخی فصل‌ها مانند ارتباطات بین سلولی، دستگاه گردش خون، غدد درون‌ریز و چشم و گوش سؤالی مطرح نشده بود، در حالی که در سال 95 از این مباحث سؤال مطرح شده بود. در سال 95 از فصل‌های بافت پوششی، همبند و غضروف سوال طراحی نشده بود، اما در سال 96 از این فصول سؤال طراحی شده بود.
طراحی سؤالات جنین‌شناسی 96 به گونه‌ای بوده است که مطالعه بیشتر بخش جنین‌شناسی اختصاصی از کتب جنین‌شناسی انسان را می‌طلبد و به خصوص بر تکوین دستگاه‌های تولیدمثلی و منشاء سلول‌های آن تأکید داشت، در حالی که در سال قبل بیشتر مباحث تکوینی مولکولی از کتاب گیلبرت مدنظر طراحان سؤال قرار داشته است. در آزمون سال 96 از فصل مبانی زیست‌شناسی تکوینی تعداد سؤال بیشتری نسبت به سال 95 طرح شده است؛ از آنجا که مطالب این فصل مربوط به سلول‌های بنیادی و تمایز آن‌هاست که بحث روز دنیا نیز هستند، احتمالاً در سال‌های آتی نیز از آن سؤال طرح شود.


جانورشناسي

سؤالات درس جانورشناسي رشته زيست جانوري مانند سال گذشته 30 سؤال را شامل مي‌شود. همانطور كه انتظار مي‌رفت مبحث بي‌مهرگان بيشترين تعداد سؤالات را به خود اختصاص داده است كه ميزان آن حتي از سؤالات سال 95 هم بيشتر است. حدود دو سوم سؤالات از يك مبحث مسلماً نشانگر اهميت اين مبحث است و به داوطلبان توصيه مي‌شود حتماً به دقت اين مبحث را مطالعه كنند. از ديگر مباحثي كه تعداد 9 سؤال به خود اختصاص داده است، مبحث طنابداران است. البته لازم به ذكر است كه سال 95 تعداد سؤالات بيشتري از اين مبحث مطرح شده بود. در آزمون 96، 2 سؤال هم از مبحث تك‌ياختگان آورده شده است. سطح سؤالات در مبحث تك‌ياختگان و طنابداران مانند سال 95 است، اما در مبحث بي‌مهرگان سطح سؤالات دشوارتر و مفهومي‌تر شده است.
با توجه به سؤالات سال 96 به نظر مي‌رسد با مطالعه دقيق اين منابع بتوان به كليه سؤالات پاسخ داد: جانورشناسي طلعت حبيبي، هيكمن و كتاب‌هاي مدرسان شريف.


فیزیولوژی جانوری

در سنجش میان سؤالات آزمون سال 1396 با آزمون سال 1395در درس فیزیولوژی جانوري، باید گفت در سال 96، با سؤالاتی مفهومی تر روبه‌رو بوديم و سؤالاتي كه جنبه حفظي دارند به ندرت در اين آزمون وجود داشت. به طوری که داوطلب با مطالعه‌ي دقيق کتاب رفرنس فیزیولوژی گایتون و همچنین كتب مدرسان شريف و مطالعه‌ی تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته می‌توانست تقریباً به همه‌ی سؤالات پاسخ دهد؛ چراکه چندان موضوعی خارج از بحث‌های مطرح شده در این بخش‌ها وجود نداشت و در همه مباحث سؤال مطرح گرديده و پراكندگي سؤالات تقریباً همانند سال گذشته مي باشد.


مجموعه زیست شناسی (گياهي، جانوري، ميكروبي، سلولي و مولكولي، ژنتيك، بيوشيمي، بيوفيزيك و اكولوژي و تكامل)

سؤالات این درس در آزمون سال 1396 همچون آزمون سال1395 با40 سؤال از هشت درس با همان ترتیب سال 95 و پنج سؤال از هرکدام روبه رو هستیم. باید گفت سطح دشواری سؤالات در هر دو سال تقربیاً یکسان بوده است و مانند گذشته اکثر سؤالات حفظی بودندو داوطلب با مطالعه دقیق می‌توانست به اکثر سؤالات به آسانی پاسخ دهد. همچنین تعدادی سؤال مفهومی در درس‌های بیوشیمی، بیوفیزیک، ژنتیک و اکولوژی وجود داشت که می‌توانست داوطلب را چالش بکشد.
در مجموع می‌توان گفت به طور کلی سؤالات سال 95 و 96 در یک سطح بودند، با این تفاوت که سؤالات درس‌های بیوشیمی و جانوری آسان‌تر و سؤالات بیوفیزیک و اکولوژی دشوارتر بودند. سؤالات در دو درس ژنتیک و بیوشیمی جزئی‌تر، اما سؤالات درس جانوری کلی‌تر بود. همانند سال 95 هم به سؤالات کلی و هم به سوالات جزئی به یک اندازه پرداخته شده بود و داوطلب برای کسب درصدهای بالا لازم بود تا به جزئیات نیز تسلط داشته باشد.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©