* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


تحلیل آزمون کارشناسی ارشد سال 97 زیست شناسی جانوری (کد 1214)

تکوین جانوری (بافت شناسی و جنین شناسی)

از مقایسه سؤالات آزمون سراسری سال 97 و 96 با یکدیگر چنین بر می‌آید که در بخش جنین‌شناسی سؤالات سال 96 نسبت به سؤالات 97 مفهومی‌تر و کمی سخت‌تر بوده است. سؤالات امسال بیشتر از مباحث پایه و مبانی تکوین بود، درحالی که در سال 96 توجه بیشتری به مباحث اختصاصی‌تر شده بود. در سال 96 از برخی فصل‌ها مانند ارتباطات بین سلولی، دستگاه گردش خون، غدد درون‌ریز و چشم و گوش سؤالی مطرح نشده بود و در سال 97 از فصل‌های دودمان زایا، تکوین دستگاه تناسلی زن و مرد، بافت همبند، غضروف، استخوان، گردش‌خون و دستگاه تولیدمثل زن سؤال طراحی نشده بود که می توان این‌طور برآورد کرد که سؤالات در سال 96 از تنوع بیشتری برخوردار بوده است.
در طراحی سؤالات تکوین 97 بیشتر سوالات از مباحث تکوینی کتاب مدرسان شریف و کتاب گیلبرت مدنظر طراحان سؤال قرار داشته است. درحالی که در طراحی سؤالات 96 بیشتر بخش جنین‌شناسی اختصاصی از کتب جنین‌شناسی انسان مد نظر قرار داده شده بود.


جانورشناسي

سؤالات درس جانورشناسي رشته زيست جانوري، مانند سال گذشته 30 سؤال را شامل مي‌شود. همان‌طور كه انتظار مي‌رفت، مبحث بي‌مهرگان بيشترين تعداد سؤالات را به‌خود اختصاص داده است، اما به نسبت سال 96 تعداد سؤالات مهره داران بیشتر شده است. با این وجود همچنان توجه بیشتر به بخش بی مهره معطوف شده که نشانگر اهمیت بیشتر این بخش می باشد و به داوطلبان توصیه می شود که بیشتر وقت را به مطالعه این بخش اختصاص دهند. در آزمون 97، تنها یک سؤال از مبحث تك‌ياختگان آورده شده است. به‌طور کلی سطح سؤالات سال 97 دشوارتر، جزئی تر و به نوعی جدیدتر بود و برای پاسخ دادن لازم بود تا مطالعه بسیار دقیق و مفهومی صورت گرفته باشد.
باتوجه به سؤالات سال 97 به نظر مي‌رسد با مطالعه دقيق اين منابع بتوان به كليه سؤالات پاسخ داد. جانورشناسي طلعت حبيبي، هيكمن و كتاب‌هاي مدرسان شريف و جانورشناسی منیژه کرمی.


فیزیولوژی جانوری

در سنجش میان سؤالات آزمون سال 1397 با آزمون سال1396 در درس فیزیولوژی جانوري، باید گفت در سال 97، با سؤالاتی حفظی تر و آسان تری نسبت به سال 96 روبه‌رو بوده‌ايم و سؤالات مبحث اعصاب بیشترین سهم را به خود اختصاص داده بودند. به‌طوری که داوطلب با مطالعه‌ي دقيق کتاب رفرنس فیزیولوژی گایتون و همچنین كتب مدرسان شريف و مطالعه‌ی تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته می‌توانست به راحتی به همه‌ی سؤالات پاسخ دهد، چراکه چندان موضوعی خارج از بحث‌های مطرح شده در این بخش‌ها وجود نداشت و از همه مباحث سؤال مطرح گرديده و پراكندگي سؤالات تقریباً همانند سال گذشته مي باشد.


مجموعه زیست شناسی (گياهي، جانوري، ميكروبي، سلولي و مولكولي، ژنتيك، بيوشيمي، بيوفيزيك و اكولوژي و تكامل)

سؤالات این درس در آزمون سال 1397 همچون آزمون سال1396 با40 سؤال از هشت درس با همان ترتیب سال 96 و پنج سؤال از هرکدام روبه رو هستیم، در سال 97، سؤالات مفهومی تر می باشد و داوطلب با مطالعه دقیق می-توانست به همه‌ سؤالات پاسخ دهد. داوطلب با مطالعه دقیق دروس تخصصی خود (میکروبی، سلولی و مولکولی، ژنتیک، بیوشیمی و بیوفیزیک) در درس مجموعه زیست‌شناسی نیز می تواند درصد بالایی از سؤالات را پاسخ دهد. دروس گیاهی، جانوری و اکولوژی و تکامل 15 سؤال را دارا هستند که داوطلب با مطالعه منابع این درس‌ها می تواند به آن ها پاسخ دهد اما با توجه به تعداد کمتر سؤالات، داوطلب بهتر است که تمرکز خود را بر روی درس‌های اصلی و تخصصی قرار دهد.
تعداد سؤالات مفهومی در درس های ژنتیک،بیوشیمی و بیوفیزیک درصد بالاتری را در سال 97 به خود اختصاص می دهد.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©