* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


تحلیل آزمون سال 92 کارشناسی ارشد زیست شناسی جانوری (کد 1214)

تکوین جانوری

در آزمون سراسری سال 92 (بهمن 91) تغییری در تعداد سوالات درس تكوین جانوری نسبت به سال گذشته مشاهده نشد، تنها تفاوت چشمگیر در سوالات این درس در تغییر بالانس و مباحث آزمون سال 92 نسبت به سال 91 بود در فصل دوزیستان تعداد سوالات سال 92 كاهش یافته بود و در مقابل شاهد افزایش تعداد سوالات از فصول پستانداران و پرندگان بودیم. همچنین در درس بافت‌شناسی برخلاف سال گذشته سوالاتی از فصول استخوان و كلیه و عضله مطرح شده بود كه این امر نشان‌دهنده اهمیت درس بافت‌شناسی است. با توجه به بررسی سوالات 2 سال اخیر می‌توان گفت سوالات سال 92 بیشتر به سمت حفظی بودن سوق یافته و به داوطلبان آزمون سراسری 93 پیشنهاد می‌شود با مطالعه كلیه فصول و مباحث می‌توانند آمادگی خود را برای كسب درصد خوبی در آزمون سال آینده بالاتر ببرند.


تنه مشترک

در آزمون كارشناسی ارشد سال 92 (بهمن 91) با تغییراتی در درس تنه مشترك روبه‌رو شدیم و این تغییرات شامل تعداد سوالات بود كه از 50 سوال در آزمون سال 91 به 40 سوال در آزمون سال 92 كاهش یافته بود. نحوه طراحی سوالات تا حدودی تغییر كرده بود به این صورت كه در بودجه‌بندی طرح سوالات از مباحث مختلف، در آزمون 91 نسبت به 92 شاهد تغییراتی بودیم از مباحثی كه در آزمون 92 سوال طرح شده بود سال گذشته (91) سوالی در نظر گرفته نشده بود و مباحثی نیز وجود داشتند كه امسال برای این اولین بار از آن‌ها سوال طرح می‌شد. می‌توان گفت مهم‌ترین مباحث نوتركیبی و جهش، مهندسی ژنتیك، رده‌بندی باكتری‌ها، ساختار باكتری‌ها، جانورشناسی، جنین شناسی جانوری، رده‌بندی گیاهی، هورمون‌های گیاهی، اكولوژی و كروماتوگرافی بوده است. با توجه به بررسی سوالات آزمون 91 و 92 می‌توان پیشنهاد كرد داوطلبانی كه مایل به شركت در آزمون 93 كارشناسی ارشد این رشته هستند با مطالعه بیشتر بر كلیه مباحث تسلط یافته تا پراكندگی و تعدد دروس در این درس باعث از دست دادن درصدشان در این درس نشود.


جانورشناسی

در آزمون كارشناسی ارشد سال 92 (بهمن 91) در درس جانورشناسی از نظر تعداد سوالات تغییری مشاهده نشد، اما همانطور كه از سوالات می‌توان استنباط كرد روند طراحی تست‌ها تقریباً مشابه سال 91 بوده و تغییر تعداد سوالات از فصول مختلف تنها در حد 1 یا 2 سوال است فصولی كه در آزمون سال 92 دارای اهمیت بوده‌اند، مثل پروتوزویرها، خارپوستان و بندپایان هستند كه تعداد سوالات بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند و همین‌طور در قسمت جانورشناسی مهره‌داران، خزندگان و پرندگان و ماهی‌ها از اهمیت زیادی برخوردارند، در بررسی سوالات 2 سال اخیر می‌توان دریافت كه سوالات سال 92 بیشتر جنبه حفظی داشته تا مفهومی و این مورد تا حدی كار را برای داوطلب دشوار می‌كرد.


زبان تخصصی

به طور کلی زبان كارشناسی ارشد در این رشته از 30 سوال عمومی و تخصصی تشکیل شده است. این سوالات از 15 سوال عمومی که شامل 10 سوال واژگان که مانند چند سال اخیر از کتاب essential words for TOEFl طراحی شده است و 5 سوال مربوط به بخش Cloze Test است که بیشتر از دانش گرامری دانشجو برای پاسخگویی استفاده كرده است. اما 15 سوال تخصصی از 3 متن تخصصی طراحی شده بود که در مقایسه با سال گذشته تقریباً در یك سطح قرار داشتند، با توجه به این موضوع كه متون زبان تخصصی ممكن است هر سال از منابع متفاوت و نامشخص طرح شود، مطالعه بیشتر متون مرتبط و آشنایی با لغات و اصطلاحات تخصصی به داوطلبان توصیه می‌شود.


فیزیولوژی جانوری

در آزمون كارشناسی ارشد سال 92 (بهمن 91) از نظر تعداد سوالات تغییری در درس فیزیولوژی جانوری به وجود نیامد. تنها نكته قابل توجه در مورد درس فیزیولوژی جانوری افزایش تعداد سوالات بخش سیستم عصبی مرکزی نسبت به سال 91 می‌باشد البته سطح دشواری سوالات در کل نسبت به کنکور سال 91 کمتر بوده، مورد دیگر افزایش تعداد سوالات مربوط به فصل هورمون‌ها در آزمون 92 نسبت به سال 91 بود درمورد فصل مهم غشا و عصب و عضله هم مانند سال 91 تعداد سوالات به نسبت زیاد و سطح سوالات هم رو به دشوار بود. همچنین تعداد سوالات فصل قلب و دستگاه گردش خون هم مانند سال 91 بود و این موضوع بر اهمیت فصل‌های قلب و گردش خون، غشا، عصب، عضله و هورمون‌ها و سیستم عصبی مرکزی دلالت دارد با توجه به بررسی سوالات 2 سال اخیر توصیه می‌شود، داوطلبان برای سال‌های آینده حتماً به این فصول توجه زیادی داشته باشند.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©