* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد زیست شناسی جانوری (کد 1214)


ضرایب و دانشگاه سراسری مجموعه زیست شناسی - علوم جانوری براساس دفترچه آزمون سال 99

 

عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- مجموعه زیست شناسی (گیاهی، جانوری، میکروبی، سلولی و مولکولی، ژنتیک، بیوشیمی، بیوفیزیک، اکولوژی و تکامل)، 3- فیزیولوژی جانوری، 4- جانورشناسی، 5- تکوین جانوری (بافت شناسی و جنین شناسی).

 

رشته گرایش کد ضریب
ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2
3
4
5
زیست شناسی جانوری
1) فیزیولوژی
1
2
3
4
2 2
2) بیوسیستماتیک
2
2
3
2
4 2
3) سلولی و تکوینی
3
2
3
2
2 4


« جانورشناسی و تکوین جانوری »

این دو درس حاصل تجزیه درس مجموعه گیاه شناسی است که در سال های قبل به صورت 1 ماده درسی در آزمون کارشناسی ارشد وجود داشت اما از سال 91 در مقطع کارشناسی ارشد به صورت 2 درس تفکیک شده ارائه شد که هر کدام شامل 30 سوال بوده است.

« زبان عمومي و تخصصي »

تعداد سؤالات اين درس در آزمون سراسری 30 تست مي‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پيداست، تعدادي از سؤالات اين درس زبان عمومي و تعدادي از آن‌ها نيز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصي رشته زيست‌شناسي مي‌باشد. بدون ترديد اگر دانشجويان در درس زبان حداقل‌هايي را داشته باشند مطالعه و سرمايه‌گذاري در اين درس مي‌تواند منطقي باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصي در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌هاي مختلف فرق مي‌كند و اساتيد اين درس به صورت سليقه‌اي منابع و يا جزوات مورد نظر خود را به دانشجويان معرفي مي‌كنند. خواندن كتاب‌هاي زبان عمومي و همچنين زبان تخصصي موسسه مدرسان شريف براي رسيدن به تسلط در اين درس كفايت مي‌كند. در كتاب زبان عمومي مطالب گرامري و يك سري لغات و اصطلاحات عمومي و همچنين تست‌هاي عمومي رشته‌هاي مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتي در صورت فراموشي درس زبان مي‌توانند خود را به سطح مطلوبي با استفاده از اين كتاب برسانند. در كتاب زبان تخصصي موسسه مدرسان شريف علاوه بر بررسي و ارايه پاسخ تشريحي و ترجمه تست‌هاي كنكورهاي سراسري كارشناسي ارشد سال‌هاي قبل (از سال 95ـ78) و همچنين آزاد (95ـ80) لغات، اصطلاحات و متون رايج در رشته زيست‌شناسي به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌هاي چهارگزينه‌اي تأليفي براي آشنايي هرچه بيشتر داوطلبان آزمون كارشناسي ارشد با سؤالات درس زبان تخصصي اين رشته آورده شده است.


"مجموعه زیست شناسی"

این درس با عنوان مجموعه زیست شناسی از سال 91 به آزمون کارشناسی ارشد اضافه شد که شامل سوالاتی از دروس زیست شناسی گیاهی، میکروبی، سلولی مولکولی، ژنتیک، بیوفیزیک، بیوشیمی و اکولوژی و تکامل می باشد و تعداد تست های آن 50 سوال بوده و به عنوان درس مشترک به سه گرایش مجموعه سلولی و مولکولی، مجموعه زیست شناسی گیاهی و مجموعه زیست شناسی جانوری اضافه شده است. لازم به ذکر است تعداد سؤالات این درس در آزمون 96 40 تست بوده است.


« فيزيولوژي جانوري »

تعداد سؤالات اين درس در آزمون دانشگاه دولتي 30 سؤال و ضريب آن براي گرايش فیزیولوژی 4 و براي گرايش بیوسیستماتیک 2 و برای زیست شناسی سلولی و تکوینی 2 است. در كنار درس مجموعه جانورشناسي مهمترين درس براي گرايش علوم جانوري محسوب مي‌شود.

سرفصل‌هاي اين درس شامل چهار بخش نورون و عصب، قلب و گردش خون، كليه و مايعات بدن، تنفس و فيزيولوژي غواصي بوده كه هر يك داراي فصول خاص خود مي‌باشد.سرفصل‌هاي علوم اعصاب به دليل ناشناخته بودن و عدم اثبات فرضيات علمي چالش برانگيزترين مباحث اين درس را شامل مي‌شوند. همچنين مباحث فيزيولوژي سلول و فيزيولوژي عصب و عضله راحت‌ترين مباحث اين درس مي‌باشند.

منابع و مراجع مهم اين درس فيزيولوژي پزشكي آرتور گايتون ويرايش سال 2006، فيزيولوژي پزشكي گانونگ و فارماكولوژي كاتزونگ مي‌باشد. كتاب گايتون در مقايسه با كتاب گانونگ بخش اعصاب را كمي خلاصه‌ و سطحي‌تر توضيح داده است. از طرفي كتاب گانونگ به دليل تمايل به مراجع پزشكي بيشتر شبيه به كنكور وزارت بهداشت مي‌باشد و مطالب آن براي آزمون وزارت علوم كمي سنگين مي‌باشد. با توجه به ايرادات هر يك از كتب مرجع و كامل نبودن كتابهاي كنكور در حال حاضر و يا پراكندگي مطالب در كتاب فيزيولوژي جانوري انتشارات مدرسان شريف سعي شده ايرادات فوق رفع شود. لذا از جمله ويژگي‌هاي بارز اين كتاب مي‌توان به جامع بودن و پوشش‌دهي تمامي سرفصل‌هاي كنكور و عدم وجود توضيحات سنگين و بررسي تمامي مواردي كه مدنظر طراحان كنكور جهت طرح تست مي‌باشد، اشاره كرد. همچنين در اين كتاب مباحثي كه به لحاظ دارو‌شناسي در كتاب‌هاي گايتون و گانونگ كمتر توضيح داده شده است، از مرجع كاتزونگ استفاده شده تا مباحث مورد نياز به لحاظ داروشناسي نيز بررسي شود. در اين كتاب تمام تست‌هاي دانشگاه دولتي از سال 78 تا 95 و تست‌هاي منتخب دانشگاه آزاد از سال 80 تا 95، به صورت كاملاً طبقه‌بندي شده با پاسخ‌هاي تشريحي ارايه شده است. تست‌هاي تأليفي فراوان در متون آموزشي و همچنين در پايان هر فصل، داوطلب را به لحاظ برخورد با انواع تست در شرايط خوبي قرار مي‌دهد.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©