* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


تحلیل آزمون کارشناسی ارشد سال 95 زیست شناسی جانوری (کد 1214)

تکوین جانوری (بافت‌شناسي و جنين‌شناسي)

در سنجش میان سؤالات آزمون سال 1395 با آزمون سال 1394 در درس تکوین جانوری، باید گفت که در سال 95، نسبت به سال 94 از مباحث گوناگون و مختلف طراحی شده بود که داوطلب، نیازمند مطالعه دقیق تمام مطالب کتب درسی می باشد تا بتواند به کلیه سؤالات پاسخ دهد به عنوان مثال در سال 95 از مبحث روش های مطالعات بافت شناسی و ارتباطات بين سلولي سؤال مطرح شده است که در سال های قبل کمتر مشاهده شده بود. از مباحث بافت پوششي، بافت همبند و غضروف سال 95 سؤالي مطرح نشد در حالي كه سال گذشته حداقل1سؤال مطرح شده بود. تعداد سؤالات مفهومي در آزمون95 نسبت به سال گذشته افزايش يافته كه نشان از مفهومي شدن سؤالات كنكور در اين رشته مي باشد.


جانورشناسی

در سنجش میان سؤالات آزمون سال 1395 با آزمون سال 1394 در درس جانورشناسی، باید گفت که در سال 95، سؤالات طراحی شده تنوع زیادی نسبت به سال 94 داشت، به عنوان مثال در سال 95 از مبحث طنابداران و كرم هاي پهن چندین سؤال مطرح شده که در سال94 هيچ سؤالي طراحي نشده بود. ولی با مطالعه دقیق کتاب مدرسان شريف داوطلب می توانست به اکثر سؤالات پاسخ دهد. تعداد سؤالات مفهومي در اين درس نسبت به سال قبل افزايش يافته كه نشان دهنده مفهومي شدن سؤالات كنكور در اين رشته است.
متأسفانه امسال نیز سازمان سنجش برای سؤال 107 که مربوط به این درس می باشد، دو گزینه ی صحیح انتخاب کرده است.


فیزیولوژی جانوری

در سنجش میان سؤالات آزمون سال 1395 با آزمون سال1394 در درس فیزیولوژی جانوري، باید گفت که در سال 95، با سؤالاتی مفهومی تر روبه‌رو بوديم و سؤالاتي كه جنبه حفظي دارند به ندرت در اين آزمون وجود داشت. به طوری که داوطلب با مطالعه‌ي دقيق كتب مدرسان شريف و همچنین مطالعه‌ی تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته می‌توانست تقریباً به همه‌ی سؤالات پاسخ دهد؛ چراکه چندان موضوعی خارج از بحث‌های مطرح شده در این بخش‌ها وجود نداشت و در همه مباحث سؤال مطرح گرديده و پراكندگي سؤالات تقریباً همانند سال گذشته مي باشد.


مجموعه زیست شناسی (گياهي، جانوري، ميكروبي، سلولي و مولكولي، ژنتيك، بيوشيمي، بيوفيزيك و اكولوژي و تكامل)

سؤالات این درس در آزمون سال 1395 همچون آزمون سال1394 با40 سؤال از هشت درس با همان ترتیب سال 94 و پنج سؤال از هرکدام روبه رو هستیم، باید گفت که در سال 95، سؤالات آسان تر بوده و چندان مفهومی نمی باشند و همچون سال 94 تقریباً تمامی سؤالات حفظی بودند و داوطلب با مطالعه دقیق می توانست به همه‌ی سؤالات پاسخ دهد اما در این بین چند سؤال مفهومی هم به چشم می خورد که می توانست داوطلب را به چالش بکشد که اکثراً در درس های ژنتیک، بیوشیمی و سلولی و مولکولی گنجانده شده بودند به علاوه یک سؤال محاسباتی هم در درس اکولوژی وجود داشت که این برخلاف روال کنکورهای گذشته بود که در این درس عمدتاً سؤالات حفظی بودند.
در مجموع می‌توان گفت اگرچه در سال 95 در برخی بخش ها مثل بیوفیزیک سؤالات نسبت به سال 94 دشوارتر شده بودند اما در کل نسبت به سال گذشته سؤالات تا حدودی آسان تر بودند و بیشتر سؤالات کلی اند تا اینکه از جزئیات یک مبحث باشند. به نظر می رسد طراحان ترجیح داده اند سؤالات جزئی هر درس را در بخش مربوط به آن مطرح کنند به عنوان مثال در درس ژنتیک در قسمت تنه سؤالات کلی مطرح کرده اند و سؤالاتی که به جزئیات مطالب می پردازد را در درس ژنتیک آورده اند. البته این رویکرد کلی-نگری در مورد همه بخش ها صدق نمی کند به عنوان مثال در اکولوژی یا گیاهی اینگونه نیست و می توان گفت دروسی که اختصاصاً از آن ها سؤال مطرح نمی شود و فقط در درس تنه مشترک می‌گنجند کلی‌نگر نبوده و به جزئیات نیز توجه شده است.


زبان عمومي و تخصصي

سؤالات زبان رشته زيست جانوري در سال 95 مانند سال‌های گذشته از30 سؤال اعم از 15سؤال زبان عمومی و 15 سؤال زبان تخصصی تشکیل شده بود.10 سؤال زبان عمومی مربوط به واژگان عمومی بود که همگی آن‌ها در کتاب"Barron`s 1100 Words You Need To Know" موجود مي‌باشد و داوطلب با مطالعه دقيق آن‌ها مي‌توانست به تمامي سؤالات پاسخ دهد. 5 سؤال بعدی زبان عمومی مربوط به گرامر مي باشد و در قالب کلوز تست آمده است و سطح آن نسبت به سال پیش تفاوتی نداشته است. برای پاسخگويي صحيح به سؤالات این قسمت باید غیر از دانش گرامر به دانش ترجمه متن نیز تسلط كافي داشت. سطح کلی این 15سؤال نسبت به سال پیش تغییری نداشته است.
سؤالات زبان تخصصی اين رشته از 3 متن متوسط مشابه سال پیش بوده و سطح دشواری آزمون امسال نسبت به سال گذشته تا حدودي سخت تر شده است.
متأسفانه سؤال 21 که مربوط به این درس می باشد اشتباه بوده و توسط سازمان سنجش حذف شده است.
متأسفانه امسال نیز سازمان سنجش برای سؤال 23، دو گزینه ی صحیح انتخاب کرده است.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©