* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


گرایشها و موقعیتهای شغلی کارشناسی ارشد مجموعه زیست شناسی سلولی و مولکولی (کد 1206)

1- رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در آزمون 96 دارای گرایش های:

1- گرایش علوم سلولی و مولكولی: مطالعه تخصصی در مورد DNA و RNA در زیست‌شناسی سلولی و مولكولی صورت می‌گیرد.

انواع مراكز تحقیقاتی و پژوهشی مانند انستیتوپاستور، مركز تحقیقات ژنتیك، پژوهشكده رویان، مراكز تحقیقاتی مختلف از مراكز جذب فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌باشند. فعالیت به صورت ایجاد شركت‌های خصوصی برای كسب در آمد نیز می‌تواند یكی دیگر از گزینه‌ها باشد.

 

2- گرایش ژنتیك : علم ژنتیك درباره انتقال صفات وراثتی از والدین به اولاد توضیح می‌دهد. البته والدین می‌توانند انسان، درخت یا باكتری باشند. روش‌های تشخیص بیماری‌های ژنتیكی، مشاوره تخصصی ژنتیكی، روش‌های اصلاح نژاد و ژنتیك مولكولی از جمله مباحث مهم این گرایش هستند.

با توجه به اینكه این گرایش به نوعی رشته‌ی جدیدی در كشور ما محسوب می‌شود، فارغ‌التحصیلان این گرایش با دانش تخصصی خود در آینده با بازار كار خوبی مواجهه خواهند شد، وزارت بهداشت، مراكز ترویج كشاورزی، مراكز پژوهشی مختلف (مانند انستیتو پاستور، پژوهشكده رویان و ...) از جمله مراكز جذب فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌باشد.

 

3- گرایش میكروبیولوژی : تحلیل میكروارگانیسم‌های موجودات ذره‌بینی مانند باكتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و ... از جمله اموری است كه در گرایش میكروبیولوژی انجام می‌شود. این گرایش بسیار وسیع و پر حجم است، كاربرد سلاح‌های میكروبی، كاربرد میكروبیولوژی در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، كاربرد آن در مواد غذایی، كاربرد آن در كشاورزی، تصفیه فاضلاب، تصفیه نفت از جمله مواردی هستند كه در این گرایش مورد بررسی قرار می‌گیرند.

فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد این گرایش در شركت نفت، انواع كارخانجات صنایع غذایی، آزمایشگاه‌های مختلف، وزارت بهداشت، مراكز تهیه دارو، كارخانجات تهیه اسید، مراكز تهیه واكسن و دیگر مراكز مرتبط مشغول به كار می‌شوند.

 

4- گرایش بیوشیمی : بیوشیمی علم مربوط به تركیب اجزا و ساختار مواد موجود در سیستم‌های زنده و واكنش‌های شیمیایی انجام شده در این سیستم‌هاست كه تلفیق عمیقی با شیمی آلی دارد. این گرایش به دنبال درك كامل فرایندهای شیمیایی مرتبط با سلول‌های زنده می‌باشد.

فارغ التحصیلان این رشته در مقطع كارشناسی اغلب جذب آموزش و پرورش یا آزمایشگاه‌ها می‌شوند. در مقطع كارشناسی ارشد نیز می‌توانند در شركت‌ها و كارخانجات محصولات شیمیایی و بیوشیمیایی و در مقطع دكتری تدریس در دانشگاه و تأسیس آزمایشگاه و مراكز پژوهشی فعالیت ‌كنند.

 

5- بیوفیزیک

 

2- رشته زیست فناوری:

 

1- گرایش میكروبی : كاربرد روش‌های علمی و فنی در تبدیل بعضی مواد، كمك عوامل بیولوژیك نظیر میكروارگانیسم‌ها، یاخته‌های گیاهی و جانوری و آنزیم‌ها برای تولید كالا و خدمات در صنایع كشاورزی دارویی و غذایی و زیستی از كاربردهای این گرایش است.

در مقطع كارشناسی اغلب فارغ‌التحصیلان به تدریس یا همكاری با آزمایشگاه‌های بالینی می‌پردازند، در مقطع کارشناسی ارشد و دكتری نیز به تولید مولد بیوتكنولوژیك و ایجاد تغییرات ژنتیكی در مواد می‌پردازند. همچنین در مقطع کارشناسی ارشد و دكتری پژوهش و مراكز تحقیقاتی و كارخانجات مواد بیوشیمیایی و شیمیایی از دیگر مراكز كار این فارغ‌التحصیلان می‌باشد.

2- مولکولی

3- دریا

4- صنعت و محیط زیست


3- رشته ریز زیست فناوری

4- رشته آموزش زیست شناسی


 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©