* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مجموعه علوم تربیتی (کد 1117) (سراسری)

ضرایب و گرایش های مجموعه علوم تربیتی براساس دفترچه آزمون سال 97

 

عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی، فرانسه)، 2- آمار و روش های تحقیق در علوم تربیتی، 3- روان شناسی تربیتی، 4- روش ها و فنون تدریس، 5- مبانی، اصول و فلسفه تعلیم و تربیت، 6- مدیریت آموزشی، 7- تکنولوژی آموزشی، 8- سنجش و اندازه گیری در تعلیم و تربیت، 9- مقدمات برنامه ریزی آموزشی و درسی، 10- نظارت و راهنمایی، 11- تعلیم و تربیت اسلامی، 12- آموزش و پرورش تطبیقی، 13- روانشناسی رشد.

 

رشته گرایش
کد ضریب
ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1) برنامه ریزی درسی
- 1 2 1 2 3 2
2 0 0 3 0
0
0
0
2) تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش
تعلیم و تربیت اسلامی
2 2 1 2
2 4 0 0
1 0
0
3
0
0
3) مدیریت آموزشی
- 3 2 2 0 2
2
3 0 0 2 3 0
0
0
4) آموزش و بهسازی منابع انسانی
- 4 2 2 0 2
2
3 0 0 2
2 0
0
0
5) آموزش بزرگسالان
- 5 2 0
0 3 2
2
1 2
2 0 0
0
0
6) تحقیقات آموزشی
- 6 2 3 2 0 2
0 0
2 0
0
0
0
0
7) تکنولوژی آموزشی
- 7 4 0
2 3 0
0 4 2
2 0 0 0
0
8) مدیریت و برنامه ریزی آموزش عالی
- 8 2 3 2 1 0
3
0 2 3 2 0
0
0
9) علوم تربیتی
1) آموزش و پرورش تطبیقی
9 2 2
0 3
3 0 0
0 2
0
0
2
2
2) آموزش و پرورش ابتدایی
3) آموزش و پرورش پیش دبستانی

 

در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد سال 96، دو رشته «علوم تربیتی 1» و «علوم تربیتی 2» تجمیع و در قالب رشته «مجموعه علوم تربیتی» مطرح شده اند.

 

دروس امتحان علوم تربیتی در سال 96 که هر داوطلب باید براساس گرایش انتخابی، دروس مدنظر را مطالعه کند:

«زبان عمومی و تخصصی انگلیسی، فرانسه»

تعداد سؤالات این درس در آزمون 30 سؤال می‌باشد. همان‌طور که از نام درس پیداست، تعدادی از سؤالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی رشته علوم تربیتی (1) می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اکثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌کند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌کنند. خواندن کتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس کفایت می‌کند. در کتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یک سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این کتاب برسانند. در کتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف علاوه بر بررسی و ارائه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های آزمون‌هاي کارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 95 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته روانشناسی به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد با سؤالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است.


«روانشناسی تربیتی »

تعداد سؤالات آن 20 سؤال می باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف کتاب‌های روانشناسی تربیتی (روانشناسی آموزش و یادگیری) تألیف دکتر اسماعیل بیابانگرد و کتاب روانشناسی پرورشي نوین تألیف دکتر علی اکبر سیف می‌باشند. تعاریف روانشناسی تربیتی، مراحل و هدف‌های آموزشی، طبقه‌بندی هدف‌های آموزشی نظریه‌های رشد شناختی و رفتاری یادگیری، سنجش و ارزیابی، نظریه‌های خبر پردازی یادگیری، انگیزش و یادگیری روش‌های مختلف آموزش، مطالعه و یادگیری از جمله مباحثی هستند که در این درس مورد بررسی قرار می‌گیرند. این درس از جمله دروسی است که معمولاً داوطلبان با کمی تمرکز و دقت در مطالعه می‌توانند به درصد خوبی در آزمون برسند. انتشارات مدرسان شریف برای این درس کتاب کامل و جامع خود را به بازار کتاب ایران عرضه کرده است. در این کتاب با توجه به سؤالات چند سال اخیر سعی شده مباحث و منابع مهم بیشتر توضیح داده شوند. با توجه به اینکه تست‌های کنکورهای سراسری و آزاد دوره‌های گذشته با پاسخ‌های تشریحی در کتاب گنجانده شده است، داوطلبان می‌توانند تمامی تست‌های آزمون‌های كارشناسي ارشد را یکجا به طور طبقه‌بندی شده ببینند. کتاب به فصول مختلف تقسیم‌بندی شده است و در هر فصل خلاصه تمام مطالب مهم به همراه تست‌های تألیفی مولف گنجانده شده است. از حیث تعداد تست‌های آورده شده در کتاب، این اثر جزء کتاب‌های پر تست در این زمینه محسوب می‌شود.

 

 

« روانشناسی رشد »

ضریب این درس در آزمون دانشگاه دولتی برای هر سه گرایش 2 و تعداد سؤالات آن 20 سؤال می‌باشد. منابع این درس در دانشگاههای مختلف، کتاب‌های روانشناسی ژنتیک 1 و2 تألیف دکتر منصور، روانشناسی رشد جلد 1 و 2 تألیف لورا ای برک و نظریه های رشد ویلیام کرین می‌باشند. در این درس اکثر نظریه‌ها، نظام‌ها و تحلیل‌های روانشناسان بزرگ تحلیل می‌شود، نظریه‌های اریکسون، فروید، ماهلر، آنا فروید، ملانی کلاین، هارتمن، بالبی، نظام‌های گزل، والن ویگوتسگی، لئون‌ تیف، لوینسون، کلبرگ و بررسی مراحل رشد (قبل و بعد از تولد) کودکی، نوجوانی، میانسالی، بزرگسالی و دوره پیری از جمله مطالبی هستند که در این درس به طور کامل تحلیل می‌شوند. برای تسلط در این درس دقت و تمرکز در مطالعه، تفکیک نظریه‌ها و تطابق هر تست یا مبحث با نظریه‌های موجود در ذهن شرط اصلی می‌باشد.

درس روانشناسی رشد از جمله دروسی است که بیشترین منابع را دارد که این مسأله باعث می شود که داوطلبان فرصت کافی برای مطالعه تمام این منابع را نداشته باشند. انتشارات مدرسان شریف برای این درس کتابی با جمع‌آوری و پوشش تمام مطالب موردنیاز، به چاپ رسانده است. در این کتاب نقاط مشترک و حتی اختلاف اکثر دانشمندان تفکیک شده تا خواننده ضمن مطالعه دچار سردرگمی نشود. طبقه‌بندی مطالب و تحلیل‌های مختلف به نوعی به خواننده این امکان را می‌دهد تا در ذهن خود قدرت تمییز مباحث را پیدا کند. در این کتاب تمامی تست‌های آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه دولتی از سال 1375 تا 1395 و همچنین تست‌های دانشگاه آزاد از سال 1380 تا 1395 با پاسخ تشریح ارائه شده است. از خصوصیات مهم این کتاب ارائه تمامی تست‌های مربوط به روانشناسی و همچنین مجموعه علوم تربیتی‌ (2) می‌باشد.


«روش‌ها و فنون تدریس»

تعداد سؤالات آن 20 سؤال می‌باشد. از جمله منابع معروف این درس کتاب‌های الگوهای جدید تدریس دکتر بهرنگی، روش‌ها و فنون تدریس تألیف حسن شعبانی و همچنین کتابی با همین نام تألیف امان‌ا... صفوی و کتاب الگوها و فنون تدریس اثر بوروس جویس می‌باشند. کتاب‌های فوق به طوری کاملاً کلاسیک به آموزش مفاهیم پرداخته‌اند و در این بین ساختاری غیر کنکوری دارند. به همین منظور انتشارات مدرسان شریف کتابی مفید و جامع به چاپ رسانده است. در این کتاب همانند سایر کتب این مرکز، کتاب به فصول مختلف دسته‌بندی شده و با مدنظر قرار دادن تست‌های آزمون ارشد، مباحث به صورت بخش به بخش با ارائه تست به داوطلب آموزش داده شده است. در پایان هر فصل، تست‌های طبقه‌بندی شده آزمون دانشگاه سراسري 15 سال گذشته و همچنین منتخب تست‌های دانشگاه آزاد 10 سال گذشته به همراه پاسخ تشریحی ارائه گردیده است. حسن ختام هر فصل تست‌های تکمیلی است که برای تمرین بیشتر داوطلبان قرار داده شده است و پیشنهاد می‌شود در صورت اضافه وقت به پاسخگویی به این تست‌ها بپردازید. اگر این کتاب به طور کامل مطالعه شود، دیگر نیازی به مطالعه منابع دیگر برای آزمون كارشناسي ارشد نمی‌باشد.


«مبانی، اصول و فلسفه تعلیم و تربیت»

تعداد سؤالات آن در آزمون دانشگاه سراسري 20 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب فلسفه تعلیم و تربیت تألیف بازرگان و دو کتاب اصول و فلسفه تعلیم و تربیت تألیف مرحوم دکترعلی شریعتی و کتاب اصول و فلسفه تعلیم و تربیت تألیف دکتر علی اکبر شعاری نژاد می‌باشند. در ابتدای این درس مفاهیم مقدماتی فلسفه آورده شده و پس از آن در مورد فلسفه تعلیم و تربیت و انواع مکاتب فلسفی (آرای فیلسوفان غربی و فیلسوفان مسلمان در تعلیم و تربیت) بحث شده است. از جمله دروسی است که باید شما بتوانید دسته‌بندی مناسبی از مفاهیم در ذهن خود ایجاد کنید تا در آزمون، انواع نظرها و عقاید، (نقاط اشتراک و اختلاف و ...) باعث نشوند تا مطالب را با هم قاطی کنید! انتشارات مدرسان شریف با رعایت نکته فوق کتابی کامل و جامع با نگرش بر دو کتاب مرجع پدید آورده است. در این کتاب تا جایی که ممکن است سعی شده از مفاهیم و جملات پیچیده استفاده نشود و با نثری ساده ضمن ارائه سؤالات چهارگزینه‌ای، دانشجو آماده پاسخگویی به تست‌های آزمون‌های كارشناسي ارشد سراسری و آزاد شود. هرچند پاسخ تشریحی تمام این تست‌ها در پایان سؤالات ارائه شده ولی پیشنهاد می‌شود قبل از مراجعه به قسمت پاسخ‌ها، تمام تست‌ها را خودتان جواب دهید. پس از مطالعه پاسخ تشریحی هر تست، در صورت اضافه وقت می‌توانید، تست‌های خودسنجی پایان فصل را پاسخ دهید و در صورت اشکال به پاسخ‌های کلیدی این تست‌ها، مراجعه کنید.

به غیر از 4 درس فوق، داوطلبان دو گرایش اول باید به سؤالات دو درس مدیریت آموزش و مقدمات برنامه‌ریزی آموزشی و درسی پاسخ دهند و متقاضیان گرایش سوم باید به سؤالات سه درس 1ـ آمار و روش تحقیق، 2ـ سنجش و اندازه‌گیری در تعلیم و تربیت و 3ـ تعلیم و تربیت اسلامی پاسخ دهند.


« مدیریت آموزشی »

تعداد سؤالات این درس 20 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب مدیریت آموزشی با تألیف آقای دکتر علاقه‌بند، دکتر بهرنگی و دکتر شیرازی می‌باشند. البته کتاب آقای دکتر بهرنگی ترجمه می‌باشد. برای این درس نیز انتشارات مدرسان شریف کتاب خلاصه و مفید با بررسی تمامی منابع فوق و همچنین استفاده از منابع دیگر به بازار عرضه کرده است. همانند ساختار کلی دیگر کتب این مرکز، تمامی تست‌های 15 سال اخیر دانشگاه‌های دولتی و تست‌های منتخب 10 سال اخیر دانشگاه‌ آزاد با پاسخ تشریحی گنجانده شده است. آموزش ساده و روان مطالب، ضمن ارائه تست‌های تألیفی در متن درس و حل کامل تست‌های سال 1395 از دیگر مشخصات این کتاب است.


« مقدمات برنامه‌ریزی آموزشی و درسی »

تعداد سؤالات این درس 20 سؤال می‌باشد. به دلیل ضریب بالای آن می‌توان آن را در کنار درس «روش‌ها و فنون تدریس» مهمترین درس برای این دو گرایش نامید. از منابع مهم این درس می‌توان به کتاب‌های مقدمات برنامه‌ریزی آموزشی و درسی مدارس الف ـ لوی، فرآیند برنامه‌ریزی آموزشی تألیف فیوضات اشاره کرد. تهیه برنامه‌ریزی آموزشی، اجرای برنامه‌ریزی آموزشی کشور و ارزیابی آن، آموزش در اجتماع تشخیص کاستی‌ها در نظام آموزشی، آماده‌سازی رئوس برنامه‌ریزی درسی، تهیه و تولید مواد و وسایل آموزشی و اجرای برنامه‌های درسی جدید از جمله مباحثی هستند که در این درس مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

این درس به نوعی جزء دروس آسان محسوب می‌شود، کسب درصد بالا در این درس (در حدود 85%) توسط رتبه‌های تک رقمی موسسه صورت گرفته است. به همین دلیل با توجه به ضریب آن ارزش وقت گذاشتن را دارد. انتشارات مدرسان شریف برای این درس نیز کتابی خلاصه و مفید به چاپ رسانده است. مطالعه این کتاب برای موفقیت در این درس و در آزمون كارشناسي ارشد به تمامی داوطلبان توصیه می‌شود.


« آمار و روش‌های تحقیق در علوم تربیتی »

تعداد سؤالات آن در‌ آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه دولتی 20 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاهها کتاب‌های آقای دکتر علی دلاور می‌باشد. کتاب‌های روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی، احتمالات و آمار کاربردی در روانشناسی و علوم تربیتی و تحلیل آماری در روانشناسی و علوم تربیتی از جمله این کتب می‌باشند. در برخی دانشگاهها اساتید از روی «کتاب روش‌های تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی» تألیف دکتر اسماعیل بیابانگرد و یا حتی جزوه‌ی شخصی خود برای تدریس این درس استفاده می‌کنند. تمامی کتب فوق به گونه‌ای پراکنده و در بعضی مباحث گنگ مطالب را جمع‌آوری کرده‌اند. برای این درس انتشارات مدرسان شریف کتاب کمک آموزشی خود را به بازار کتاب ایران روانه کرده است. در این کتاب ضمن فصل‌بندی مناسب کتاب، هر فصل به سه بخش تقسیم شده، بخش اول شامل ارائه متون آموزشی می‌باشد که در لابه‌لای این متون هر جا که لازم بوده مؤلف با قرار دادن تست‌های تألیفی خود داوطلب را با سؤالات چهار گزینه‌ای مربوط به این درس آشنا کرده است. پس از آموزش، تمام تست‌های دانشگاه‌های سراسری و آزاد سالیان گذشته مربوط به آن فصل به همراه پاسخ تشریحی آن‌ها گنجانده شده است، تا داوطلب بتواند تمام تست‌های مربوط به آن فصل را یکجا ببیند. پس از بخش دوم، در انتهای هر فصل تعدادی تست‌های تکمیلی با پاسخ کلیدی آورده شده است، معمولاً این بخش برای داوطلبانی مناسب است که تمام دو بخش قبل را به طور کامل مطالعه کرده باشند و زمان کافی تا روز آزمون داشته باشند. مرور این تست‌ها برای رقابت در قبولی در دانشگاههای معتبر مفید می‌باشد. از جمله خصوصیات منحصر به فرد دیگر این کتاب ارائه تمامی تست‌های 4 رشته علوم تربیتی 1 و 2 و 3 و روانشناسی به همراه پاسخ تشریحی آن‌ها می‌باشد.


« سنجش و اندازه‌گیری در تعلیم و تربیت »

تعداد سؤالات آن 20 سؤال می‌باشد. با توجه به ضریب آن در کنار درس «آمار و روش‌های تحقیق» جزء دروس کم اهمیت در این گرایش محسوب می‌شود. هرچند که این موضوع نباید باعث شود شما این درس را کنار بگذارید. مفاهیم این درس جذاب و فهم مطالب آن آسان می‌باشد. در این درس مقیاس‌های اندازه‌گیری، دسته‌بندی آزمون‌های روانشناسی، انواع ارزشیابی و جهت‌دهی برای پیشرفت تحصیلی، بررسی آزمون‌های مختلف (عینی، کوتاه پاسخ، چند گزینه‌ای) نمره‌گذاری و تحلیل آزمون و استفاده از روش‌های آماری از جمله مباحث این درس می‌باشند. از جمله منابع این درس، کتاب دکتر علی‌اکبر سیف می‌باشد. برای این درس نیز انتشارات مدرسان شریف کتاب تهیه کرده است. در این کتاب علاوه بر تست‌های دانشگاه‌های سراسری و آزاد رشته علوم تربیتی (1)، تست‌ها و پاسخ‌های تشریحی رشته علوم تربیتی (2)، نیز آورده شده است. خلاصه درس دسته‌بندی مناسب مطالب، آوردن نکات مهم از جمله خصوصیات کتاب مدرسان شریف است.


« تعلیم و تربیت اسلامی »

تعداد سؤالات این درس در آزمون دانشگاه دولتی 20 سؤال می‌باشد. به همین دلیل جزء دروس پراهمیت برای این گرایش تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش (تعلیم و تربیت اسلامی) محسوب می‌شود. منابع مهم این درس کتاب تعلیم و تربیت اسلامی، تألیف دکتر علی شریعت مداری و کتاب نگاهی دوباره به تعلیم و تربیت اسلامی تألیف دکتر خسرو باقری می‌باشد. کتاب‌های فوق به نوعی تمام مطالب را پوشش نداده‌اند. زیرا در آزمون‌های کارشناسی ارشد، بعضاً تست‌هایی مطرح می‌شود که نمی‌توان در کتب فوق مطالب آن را یافت! به همین دلیل نیاز به ارائه کتابی با در نظر گرفتن مطالب اضافی و منابع دیگر مدنظر طراحان احساس می‌شد. به همین دلیل انتشارات مدرسان شریف با نگرشی کنکوری سعی کرده این نقص و البته تمام مطالب لازم منابع اصلی را نیز پوشش دهد. مطالعه این کتاب به تنهایی می‌تواند نیاز داوطلبان كارشناسي ارشد را برآورده سازد.


« نظارت و راهنمایی »

تعداد سؤالات این درس در آزمون دانشگاه دولتی 20 سؤال و ضریب این درس برای گرایش مدیریت آموزشي (2) می‌باشد. منبع مهم این درس کتاب نظارت و راهنمایی تألیف دکتر نیک نامی و کتاب نظارت و راهنمایی وکیلیان می‌باشد. همان طور که از نام این درس پیداست، بررسی وظایف نظارت و راهنمایی، حدود و مسئولیت‌های نظارت و راهنمایی و ویژگی‌های نظارت و راهنمایی آموزشی از جمله مباحثی هستند که در این درس مورد مطالعه قرار می‌گیرند.


بررسی دروس 4 گرایش

بر طبق جدول زیر، ضرایب و دروس گرایش‌های دیگر مشخص شده است و منابع دروس مربوط به آن‌ها به غیر از درس تکنولوژی آموزشی قبلاً معرفی شده است. برای حسن ختام این بخش به معرفی منابع درس «تکنولوژی آموزشی» می‌پردازیم:

« تکنولوژی آموزشی »

تعداد سؤالات این درس در آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه دولتی 20 سؤال و ضریب آن برای گرایش تکنولوژی آموزشی (4) و برای گرایش آموزش بزرگسالان (1) می‌باشد. از منابع مهم این درس می‌توان به کتاب‌های مقدمات تکنولوژی آموزشی تألیف دکتر فردانش و همچنین کتاب تکنولوژی آموزشی احدیان اشاره کرد. مهمترین مباحث این درس مطالعه مباحث نظری تکنولوژی آموزشی، و سپس روند، بایدها و نبایدهای طراحی، اجرا و ارزشیابی وسایل آموزشی می‌باشند. برای این درس جزوه آموزشی انتشارات مدرسان شریف با بررسی تست‌های 15 سال اخیر و در نظر گرفتن تمامی مطالب مطرح در این درس، به عنوان منبعی کنکوری در دسترس مخاطبان قرار دارد.


 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©