* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مجموعه فیزیک (کد 1204) (سراسری)

« زبان عمومي و تخصصي »

ضريب اين درس براي كليه‌ي گرايش‌ها دو و تعداد سؤالات اين درس در آزمون 30 سؤال مي‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پيداست، تعدادي از سؤالات اين درس زبان عمومي و تعدادي از آن‌ها نيز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصي رشته ­ي فيزيك مي‌باشد. بدون ترديد اگر دانشجويان در درس زبان حداقل‌هايي را داشته باشند مطالعه و سرمايه‌گذاري در اين درس مي‌تواند منطقي باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصي در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌هاي مختلف متفاوت است و اساتيد اين درس به صورت سليقه‌اي منابع و يا جزوات مورد نظر خود را به دانشجويان معرفي مي‌كنند. كتاب‌هاي زبان انگليسي براي دانشجويان فيزيك از جمله‌ي اين كتاب‌ها هستند. خواندن كتاب‌هاي زبان عمومي و همچنين زبان تخصصي موسسه مدرسان شريف براي رسيدن به تسلط در اين درس كفايت مي‌كند. در كتاب زبان عمومي مطالب گرامري و يك سري لغات و اصطلاحات عمومي و همچنين تست‌هاي عمومي رشته‌هاي مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتي در صورت فراموشي درس زبان با استفاده از اين كتاب مي‌توانند خود را به سطح مطلوبي برسانند. در كتاب زبان تخصصي موسسه مدرسان شريف علاوه بر بررسي و ارايه پاسخ تشريحي و ترجمه تست‌هاي كنكورهاي كارشناسي ارشد سال‌هاي قبل (از سال 95 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رايج در رشته فيزيك به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌هاي چهارگزينه‌اي تأليفي براي آشنايي هرچه بيشتر داوطلبان آزمون كارشناسي ارشد با سؤالات درس زبان تخصصي اين رشته آورده شده است. در ضمن سؤالات منتخب زبان تخصصي دو رشته ژئوفيزيك و فيزيك دريا براي روبه‌رو شدن با تست‌هاي مختلف با پاسخ‌هاي تشريحي در اين كتاب گنجانده شده است.

 

دروس تخصصی 1 با ضریب (6) برای تمام گرایشها و دارای 44 سؤال در آزمون سراسری 95 شامل:

« فيزيك پايه (1، 2 و 3) »

از سال 1389 در دروس آزمون كارشناسي ارشد رشته فيزيك تغييراتي لحاظ شد و در اين بين درس فيزيك 1 و 2 و3 به عنوان يكي از مواد درسي گنجانده شد. هرچند مطالب درسي فيزيك (1) به نوعي قبلاً در غالب درس مكانيك تحليلي و مطالب درسي فيزيك (2) قبلاً در غالب درس الكترومغناطيس مورد سؤال قرار مي‌گرفت، ولي اين تفكيك كاملاً به جا، از سال 1389 در راستاي دروس دانشگاهي داوطلبان انجام شد. لازم به ذكر است درس فيزيك 1، 2و3 در رشته‌هايي مانند ژئوفيزيك، فيزيك دريا، فيزيك پزشكي تحت عنوان «فيزيك عمومي» به عنوان يكي از مواد درس آزمون كارشناسي ارشد از ساليان گذشته مطرح بوده است. هرچند دلايلي نظير اين كه فيزيك (1) پيش نياز مطالعه «مكانيك تحليلي»، فيزيك (2) پيش نياز مطالعه درس «الكترومغناطيس» و فيزيك (3) به نوعي پيش‌نياز مطالعه­ درس «ترموديناميك و مكانيك آماري» است، مي‌تواند ضرورت مطالعه درس فيزيك (1و 2و3 ) را دو چندان كند. منابع مهم اين درس در دانشگاههاي مختلف كتابهاي فيزيك هاليدي، ترموديناميك زيمانسكي و فيزيك اُهانيان مي‌باشند و در زمره كتابهاي خوب در اين زمينه به شمار مي‌آيند. در كتاب فیزیک پایه (1 و2 و3) انتشارات مدرسان شریف ضمن آموزش ساده و روان مطالب با مثال‌هاي متعدد سعي شده داوطلبان با انواع سؤالات اين درس آشنا شوند. از آنجايي كه در رشته «فيزيك» اين درس براي اولين بار مطرح شده‌ لذا از سؤالات رشته‌هاي ديگر نظير ژئوفيزيك، فيزيك دريا و فيزيك پزشكي به عنوان تست‌هاي داراي شناسنامه در پايان هر فصل كتاب استفاده شده است. مطالعه دقيق اين كتاب مي‌تواند باعث موفقيت داوطلبان تمامي اين رشته‌ها در آزمون كارشناسي ارشد شود. با اميد به اينكه اين اثر نيز مانند ساير كتب اين انتشارات بتواند رضايت داوطلبان آزمون كارشناسي ارشد رشته­ ي فيزيك را كسب كند.


« فيزيك جديد »

بيشتر سؤالات اين درس قبلاً در قالب درس كوانتوم مطرح مي‌شد. (البته بعضي سرفصل‌هاي ديگر براي اين درس مدنظر بوده كه از سال 1389 در آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه سراسري لحاظ شده است).

از منابع مهم اين درس مي‌توان به كتاب فيزيك جديد تاليف سلزو وايلدنر ترجمه آقايان علي اكبر بابايي و مهدي صفا اشاره كرد.

انتشارات مدرسان شريف براي اين درس كتابي جامع و مفيد ارايه كرده است. در اين كتاب علاوه بر آموزش مطالب به صورت كاملاً طبقه‌بندي شده تست‌هاي آزمون‌هاي گذشته كه جزء سرفصل‌هاي اين درس بود و در آزمون‌هاي كارشناسي ارشد رشته‌ي فيزيك در قالب درس «مكانيك كوانتوم» ارايه شده بود، با پاسخ تشريحي آورده شده است. تست‌هاي تأليفي فراوان در ضمن آموزش و همچنين ارايه تست‌هاي خودسنجي در پايان هر فصل پس از پاسخ‌ تست‌هاي شناسنامه‌دار، بررسي و ارايه پاسخنامه تشريحي براي سؤالات دو رشته‌ي نانومواد و فوتونيك كه از ساليان قبل اين درس را جزء مواد امتحاني با خود داشتند از جمله مختصات اين كتاب خوب مي‌باشد.

 

« ترموديناميك و مکانیک آماري »

اين درس براي اولين بار از آزمون 1391 در امتحان كارشناسي ارشد، منظور شده است. منابع مهم اين درس كتاب حرارت و ترموديناميك مارك والدوزيمانسكي، ريچارد دريشمن و كتاب مكانيك آماري رايف مي‌باشند و همچنين كتاب فيزيك آماري (دوره فيزيك بر كلي جلد 4و5) ترجمه‌ي جعفر سيروس ضيا و ابوالحسن فرج‌زاده مي‌باشد. بعضي مباحث اين درس با مطالب درس فيزيك (3) مشترك است و به همين دليل ممكن است داوطلب كمي مطالب تكراري را ببيند. انتشارات مدرسان شريف براي اين درس نيز كتابي خلاصه و مفيد به بازار كتاب كشور عرضه كرده است. با توجه به نبودن تست در اين درس از ساليان قبل لذا مولف سعي كرده، تست‌هاي تأليفي خود را از منابع مهم و جزوات خود استخراج و طرح كرده و ضمن آموزش مطلب درسي آن‌ها را ارايه كند. مطالعه‌ي كتاب ترموديناميك آماري انتشارات مدرسان شريف به تمامي داوطبان آزمون كارشناسي ارشد، رشته‌ي فيزيك پيشنهاد مي‌شود.


« رياضي فيزيك (1و2) »

براي اين درس تقريباً يك كتاب مرجع بيشتر وجود ندارد و آن هم كتاب رياضي فيزيك آرفكن مي‌باشد. شايد به جرأت بتوان گفت سخت‌ترين درس براي داوطلبان رشته‌ي فيزيك اين درس مي‌باشد. اگر اين درس را بخواهيم با كتاب‌هايي كه داوطلبان رشته‌هاي مهندسي مطالعه مي‌كنند، مقايسه كنيم بايد بگوييم اين كتاب در واقع شامل 4 كتاب رياضي عمومي 1، رياضي عمومي 2، توابع مختلط و معادلات ديفرانسيل مي‌باشد. به تمام اين‌ها، مباحثي نظير معادلات پواسون، قضيه هلمهولتز، ماتريس‌هاي هرميتي، ويژه مقدارها، ماتريس‌هاي يكاني، روابط پاشندگي، عملگرهاي هرميتي، توابع نويمان، توابع هرميت، سري فوريه، تبديل فوريه و توابع لاگرانژ را نيز اضافه كنيد. البته از كتاب‌هاي رياضي عمومي 1و2 فقط بخشي جزئي در سرفصل‌هاي اين درس وجود دارد. همان طور كه مي‌بينيد، مطالب بسيار پراكنده و پر حجم هستند و متأسفانه در كتاب آرفكن، مسائل حل شده كم هستند و مطالب خيلي گنگ و پيچيده آموزش داده شده است. اما اين مشكل در كتاب رياضي فيزيك انتشارات مدرسان شريف رفع شده و با تلاش سه مؤلف حاذق از رشته‌هاي مهندسي، رشته‌ي رياضي و رشته‌ي فيزيك، منبعي بسيار كامل و مفيد به داوطلبان ارايه گرديده است. در اين كتاب تمام نكات، فرمول‌ها و مباحث به صورت كاملاً ساده و روان آموزش داده شده است. تعداد مسائل و تست‌هاي حل شده در اين درس بسيار زياد مي‌باشد و تست‌ها از ساده به سخت تنظيم شده‌اند. مباحث اضافي و اثبات‌هاي طولاني در كتاب لحاظ نشده‌اند و با نگاهي به سؤالات اخير، نقاطي كه طراجان مد نظر قرار داده‌اند بررسي و سعي شده آن مباحث بيشتر باز شوند. مطالعه‌ي كتاب رياضي فيزيك انتشارات مدرسان شريف، به تمام دانشجويان و اساتيد محترم توصيه مي‌شود.

 

دروس تخصصی 2 با ضریب 7 برای تمام گرایشها و دارای 36 سؤال در آزمون سراسری 95 شامل:

« مكانيك كوانتومی (1و2) »

اين درس به لحاظ وجود معادلات فراوان و مفاهيم پيچيده آن جزء دروس سخت براي داوطلبان رشته‌ي فيزيك محسوب مي‌شود. منابع مهم اين درس دو كتاب فيزيك كوانتومي تأليف گاسيروويج، ترجمه محلي‌الدين شيخ الاسلامي و كتاب مكانيك كوانتوم تأليف نورالدين زتيلي مي‌باشند. كتاب‌هاي فوق داراي توضيحات فارسي مناسبي نيستند و مفاهيم به طور كامل باز نشده‌اند. انتشارات مدرسان شريف براي اين درس، كتابي بسيار بي‌نظير به داوطلبان رشته‌ي فيزيك ارايه كرده است. در اين كتاب تمام مطالب با توضيحاتي ساده و روان آموزش داده شده است و پس از ذكر هر فرمول و يا مفهوم پيچيده‌اي، يك يا چند تست با پاسخ گنجانده شده است تا داوطلب ضمن فهم مطالب با تست‌هاي مطروحه در اين زمينه آشنا شود. بررسي و تحليل مفاهيم تئوري مهم در لابه‌لاي متون آموزشي باعث شده خواننده ارتباط خوبي با اين درس برقرار كند. در پايان مطالب هر فصل، تمامي تست‌هاي رشته‌ي فيزيك مربوطه در دانشگاه‌ سراسري (از سال 1375 تا 1395) و همچنين تست‌هاي دانشگاه آزاد از سال 1380 تا 1395 با پاسخ تشريحي آورده شده است و همین طور تعدادي تست خودسنجي براي داوطلباني كه مي‌خواهند تمرين بيشتري داشته باشند قرار داده شده است. بررسي و ارايه پاسخ به سؤالات مكانيك كوانتوم سال‌هاي قبل در رشته‌ي فوتونيك در كتاب، از ديگر مشخصات اين كتاب است. اين كتاب توسط رتبه‌هاي برتر كنكور و اساتيد دانشگاه‌هاي مختلف به عنوان منبعي مناسب و مفيد تاييد و به داوطلبان توصيه شده است. مطالعه‌ي كتاب مكانيك كوانتوم انتشارات مدرسان شريف به تنهايي براي موفقيت در آزمون كارشناسي ارشد كافي مي‌باشد.


« الكترومغناطيس (1 و 2)»

به نظر دانشجويان رشته فيزيك جزء دروس سخت در آزمون كارشناسي ارشد مي‌باشد. قوي بودن درس رياضي عمومي (2) و تسلط بر مباحث توابع برداري كمك شاياني در يادگيري مباحث اين درس به دانشجويان مي‌كند. كتاب‌هاي چنگ، هيت و همچنين كتاب ميلفورد از منابع معروف اين درس هستند كه كتاب هيت جهت مطالعه اوليه و شروع به يادگيري مباحث پايه‌اي بايد مورد استفاده قرار گيرد و حل مسائل مختلف كتاب چنگ و ميلفورد در وهله دوم پيشنهاد مي‌شود. كتاب الكترومغناطيس مدرسان شريف تأليف آقاي شفيعي با حل كامل تمامي سوالات مربوط به رشته‌ي برق، فيزيك و هسته‌اي مجموعه نسبتاً كاملي از تست‌ها را جمع‌آوري كرده و به طرز كاملاً ماهرانه‌اي مسائل فرمول‌بندي شده‌اند و مشكل محاسبات پيچيده رياضي تا حدي براي دانشجويان برطرف شده است. وجود روش‌هاي تستي در كتاب الكترومغناطيس انتشارات مدرسان شريف كمک شاياني به داوطلبان جهت موفقيت در آزمون کارشناسی ارشد است.


« مكانيك كلاسيك (1و2) »

اين درس با نام «مكانيك تحليلي» نيز شناخته مي‌شود و در ساليان قبل تحت اين عنوان از آن سؤال مطرح مي‌شد. همانطور كه قبلاً گفتيم اين درس در ساليان گذشته نيز جزء مواد امتحاني آزمون كارشناسي ارشد، بوده است. به لحاظ اولویت بندی جزء دروس پراهميت مي‌باشد. منابع مهم اين درس كتاب‌هاي مكانيك تحليلي گراند فالز، كتاب سايمون و كتاب مكانيك كلاسيك آريا و همچنين كتاب ديناميك ماريون مي‌باشند. كتب فوق بعضاً داراي ترجمه‌ي خوبي هستند و مي‌توان آن‌ها را كتاب‌هايي خوب در اين زمينه دانست. اما ضعف در تعداد حل مسئله و تست در قالب آن‌ها وجود دارد. انتشارات مدرسان شريف براي اين درس نيز كتابي با سبك و سياق كتب ديگر ارايه كرده است. در اين كتاب ضمن اشاره‌اي به فيزيك پايه و قوانين برداري و بعضي قوانين پايه‌اي فيزيك، مطالب اصلي با توضيحات گسترده و مثال‌هاي فراوان تحليل و آموزش داده شده است. بررسي و ارايه پاسخ تشريحي به تمامي تست‌هاي 15 سال اخير دانشگاه سراسري و تست‌هاي منتخب 10 سال اخير دانشگاه آزاد باعث شده تست‌هاي مختلف و مسائل متنوع در اين درس ديده شود. شرط تسلط بر اين درس مواجهه با تعداد بيشتر مسئله و حل تست است، كه اين مهم در كتاب مكانيك كلاسيك انتشارات مدرسان شريف لحاظ شده است.


ضرایب و گرایش های مجموعه فیزیک براساس دفترچه آزمون سال 97

عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- دروس تخصصی 1 (فیزیک پایه (1، 2 و 3)، فیزیک جدید، ترمودینامیک و مکانیک آماری، ریاضی فیزیک (1 و 2))، 3- دروس تخصصی 2  (مکانیک کلاسیک 1و2، الکترومغناطیس 1و2، مکانیک کوانتومی 1و2).

 

رشته گرایش کد ضریب
ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2
3
1) فیزیک
- 1 2
6 7
1) فیزیک ماده چگال
2) فیزیک پلاسما
3) فیزیک هسته ای
4) ذرات بنیادی و نظریه میدان ها
5) نجوم و اخترفیزیک
6) فیزیک آماری و سامانه های پیچیده
7) گرانش و کیهان شناسی
8) اپتیک و لیزر
2) مهندسی هسته ای
1) کاربرد پرتوها
2) گداخت هسته ای
3) راکتور
4) پرتوپزشکی
3) فناوری پلاسما
-
4) مهندسی سیستم های انرژی
1) تکنولوژی انرژی
2) انرژی و محیط زیست
3) سیستم های انرژی
5) نانوفیزیک
-
6) آموزش فیزیک*
-


* پذیرش دانشجو در رشته آموزش فیزیک فقط برای دانشگاه فرهنگیان، تربیت دبیر شهید رجایی و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش امکان پذیر است.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©