* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی برق (کد 1251) (سراسری)

ضرایب و گرایش های مجموعه مهندسی برق (آزمون سراسری) براساس دفترچه آزمون سال 96


عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- ریاضیات (معادلات دیفرانسیل، ریاضیات مهندسی، آمار و احتمال)، 3- مدارهای الکتریکی (1و2)، 4- الکترونیک (1و2) و سیستم های دیجیتال (1)، 5- ماشین های الکتریکی (1و2) و تحلیل سیستم های انرژی (1)، 6- سیستم های کنترل خطی، 7- سیگنال ها و سیستم ها، 8- الکترومغناطیس.

 

رشته گرایش کد ضریب
ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس (از راست به چپ)
1 2
3
4
5
6
7
8
1) مهندسی برق
1) مدارهای مجتمع الکترونیک
1 2 3 3 4
1 1 2 2
2) افزاره های میکرو و نانوالکترونیک
1 2 3 3 4
1 1 2 2
3) سیستم های الکترونیک دیجیتال
1 2 3 3 4
1 1 2 2
4) سیستم های قدرت
2 2 3 3 1 4
2 1 2
5) الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی
3 2 3 3 1 4
2 2 1
6) برنامه ریزی و مدیریت سیستم های انرژی
2 2 3 3 1 4
2 1 2
7) سامانه های برقی حمل و نقل
2 2
3 3 1 4
2 1 2
8) مخابرات میدان و موج
4 2 3 3 2 1 1 2 4
9) مخابرات نوری
4 2 3 3 2 1 1 2 4
10) مخابرات سیستم
5 2 3 3 2 1 1 4
2
11) مخابرات امن و رمزنگاری
5 2 3 3 2 1 1 4
2
12) شبکه های مخابراتی
5 2 3 3 2 1 1 4
2
13) کنترل
6 2 3 3 1 2 4
2 1
2) مهندسی پزشکی *
1) بیوالکتریک 7 2 3 3 3 1 4
4 1
2) فناوری اطلاعات
7 2 3 3 3 1 4
4 1
3) مهندسی مکاترونیک
- 8 2 3 3 4 4 4
1 1
4) مهندسی راه آهن برقی
- 2 2 3 3 1 4
2 1 2
5) مهندسی پدافند غیرعامل **
افا (استتار، فریب و اختفا)
1 2 3 3 4
1 1 2 2
6) مهندسی سیستم های انرژی
-
2 2 3 3 1 4 2 1 2
7) مهندسی انرژی های تجدیدپذیر
-
2 2 3 3 1 4 2 1 2
8) مهندسی هسته ای
-
2 2 3 3 1 4 2 1 2
9) مهندسی فناوری ماهواره
-
5 2 3 3 2 1 1 4 2
10) مهندسی کنترل و علائم
-
6 2 3 3 1 2 4 2 1

 

* در رشته گرایش «مهندسی پزشکی» انتخاب یکی از دو درس الکترومغناطیس یا مقدمه ای بر مهندسی پزشکی، به عنوان درس هشتم الزامی است.

* پذیرش دانشجو در رشته « مهندسی پدافند غیرعامل» (رشته 5) فقط برای دانشگاه صنعتی مالک اشتر صورت می پذیرد.

 

 

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد مهندسی برق در سالهای گذشته

سوالات آزمون کارشناسی ارشد رشته برق شامل 10 عنوان درسی می‌باشد كه تا آزمون کارشناسی ارشد 92 (بهمن 91) از هر درس به طور مساوی 15 سؤال مطرح می شد. اما در آزمون کارشناسی ارشد سال 1391 از تعداد سؤالات کسر شده و از هر درس (غیر از زبان) به طور مساوی 12 سوال مطرح شد و این روند تا آزمون سراسری سال 94 به همین صورت بوده است. به طور خلاصه این دروس را در ادامه معرفی می‌كنیم:

 

« زبان عمومی و تخصصی »

این درس با ضریب (3) برای تمام گرایش‌ها نقش مهمی در قبولی آزمون كارشناسی ارشد دارد. تسلط نسبی به لغات و مطالب گرامری در حد دوره كارشناسی و آشنایی كامل با لغات و اصطلاحات تخصصی رشته برق در گرایش‌های مختلف برای پاسخگویی به تست‌های این درس كاملاً ضروری می‌باشد. در دانشگاه‌ها اساتید با توجه به سلیقه خود از جزوات و كتاب‌های خاصی استفاده می‌كنند، مراجعه به كتاب زبان عمومی مدرسان شریف و سپس مطالعه كتاب زبان تخصصی، مجموعه فلش کارت های زبان تخصصی مهندسی برق و مرور كامل سؤالات 10 سال اخیر كه تمام آن‌ها در كتاب موسسه ترجمه فارسی شده‌اند، دانشجویان را به آمادگی خوب در این درس می‌رساند. مطالعه‌ی كتاب 504، Essential words for the Toefl و در صورت اضافه وقت مطالعه مقالات IEEE برای آمادگی هرچه بهتر توصیه می‌شود. در صورت مدیریت وقت در روز آزمون و آشنایی با روش‌های مرور سریع صورت سؤال و گزینه‌ها در درس زبان، كسب درصدی در حدود 45 تا 50 به راحتی امكان دارد. لازم به ذکر است تعداد سوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد 1394, 30 سوال بود.

 

« مدارهای الكتریكی (1و2) »

این درس با ضریب (4) برای تمام گرایش‌های مهندسی برق به دلیل ضریب بالای آن و تسلط نسبی تمام دانشجویان از اهمیت بالایی در آزمون برخوردار است. در سالیان گذشته به دلیل نظارت مستقیم «دكتر پرویز جبه‌دارمارالانی» بر سوالات این درس، معمولاً هر ساله 2 یا 3 سوال از این سوالات غیر قابل حل بودند!! (دست كم در مدت زمان اختصاص یافته برای هر سؤال در آزمون غیرقابل حل بودند.) منبع مهم این درس در دانشگاه‌ها كتاب نظریه اساسی مدارها و شبكه‌ها تألیف چارلزدسور و ارنست‌كوه، ترجمه دكتر پرویز جبه‌دارمارالانی می‌باشد. از كتاب هیت، نلسون و چند مرجع دیگر نیز در دانشگاه‌ها برای آموزش این درس استفاده می‌شود. كتاب مدارهای الكتریكی موسسه مدرسان شریف با حل كامل سوالات كنكور کارشناسی ارشد از سال 70 تا 94 و ارایه مثال‌های متعدد تألیفی و آوردن تست‌های متفاوت در این كتاب تقریباً دانشجو را از مراجعه به منابع مختلف بی‌نیاز می‌كند. ارائه روش‌های تستی در حل مسائل، آموزش مفاهیم، قوانین و فرمول‌های اساسی توضیحات فارسی ضمن آموزش مطالب، این كتاب را در نوع خود بی‌نظیر كرده است. با نگاهی به كارنامه قبولی‌های آزمون کارشناسی ارشد، می‌توان به این نتیجه رسید كه كسب درصد 40% به بالا برای این درس خیلی دور از دسترس نیست. تعداد سؤالات این درس 12 تست می باشد.

 

 

« ریاضیات »

همان طور كه گفتیم مانند بقیه دروس، تعداد سوالات این درس در آزمون 94 (آزمون بهمن 1393) 12 مورد بوده است، كه معمولاً 7 تا از این سوالات از درس ریاضی مهندسی، 3 سؤال از درس معادلات دیفرانسیل و 2 سؤال از درس آمار انتخاب می شود. بعضی از دانشجویان رشته برق قید سوالات آمار را می‌زنند و وقت خود را به دو درس معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی اختصاص می‌دهند. كه البته نمی‌توان به طور كلی این تصمیم را رد كرد ولی با كمی مطالعه در بعضی از مباحث آمار و با توجه به اینكه همه دانشجویان پیش‌زمینه‌هایی از دبیرستان را در این درس یدك می‌كشند و مراجعه به كتاب آمار مدرسان شریف می‌توان با زحمت كم به بخشی از سوالات آمار جواب داد. با توجه به اینكه ضریب درس ریاضی برای تمام گرایش‌ها (4) می‌باشد، لذا به دست آوردن درصد مناسب در این درس حائز اهمیت می‌باشد. پراهمیت‌ترین بخش از سؤالات ریاضیات رشته برق، ریاضی مهندسی است. كتاب كرویت سیك مهمترین مرجع تدریس این درس می‌باشد، كه البته به لحاظ حل مثال‌های زیاد و تشریح كامل مطالب خصوصاً در بخش توابع مختلط دارای ضعف می‌باشد و بعضاً به دلیل ترجمه گزینشی در فصول معادلات با مشتقات جزیی مطالب پیچیده‌تر نیز شده است. كتاب ریاضی مهندسی مدرسان شریف با حل (950) مثال حل شده، حل تمام تست‌های كنكور رشته‌های مختلف در 15 سال اخیر و همچنین ارایه 10 آزمون خودسنجی و ارایه (300) تست با پاسخ كلیدی با ارایه روش‌های خاص در حل تست‌ها دانشجو را می‌تواند در پاسخگویی به تمام تست‌های این درس یاری كند. معمولاً جز مواردی خاص، طرح تست‌های عجیب و غریب در این درس دیده نشده است. یادمان باشد به دلیل اینکه درس ریاضیات مهندسی جزء دروس اصلی آزمون دکتری نیز هست، یادگیری آن در ادامه موفقیت های آکادمیک داوطلبان می تواند نقش بسزایی ایفا کند. همچنین دانشجویان اکثراً از بحث معادلات با مشتقات جزئی غافل می شوند که این مبحث بیشترین بودجه بندی را از سؤالات ریاضی مهندسی داشته که کتاب حل سؤالات ریاضی مهندسی بدون دخالت مدرسان شریف با ارائه روش های کاملاً تستی می تواند برای داوطلبان بسیار مفید باشد.

 

 

بخش دیگری از سؤالات ریاضی به درس معادلات دیفرانسیل اختصاص دارد. درس معادلات دیفرانسیل ذاتاً درس سختی نیست و اكثر تست‌های این درس از فرمول‌های دسته‌بندی شده خاصی پیروی می‌كنند. كتاب‌های بویس، سیمونز از منابع مهم این درس هستند. كتاب معادلات دیفرانسیل مدرسان شریف نیز با حل كامل تمام تست‌های كنكور 15 سال اخیر در بیش از 10 رشته، آموزش پایه‌ای مطالب به صورت گام به گام و ارایه تست‌های فراوان می‌تواند دانشجویان را برای پاسخگویی به تست‌های این درس به تسلط‌ كامل برساند. تست‌های این درس نیز به غیر از مواردی خاص دچار نوسان نمی‌شود و قابل حدس زدن می‌باشد.

 

« سیستم های كنترل خطی »

تعداد سؤالات این درس 12 تست بوده و با ضریب (4) برای گرایش های قدرت، کنترل، مهندسی پزشکی و مکاترونیک و ضریب (3) برای گرایش های الکترونیک و مخابرات در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی در چند سال اخیر مورد توجه دانشجویان رشته برق به عنوان یك درس جهت كسب درصد بالا قرار گرفته است. البته نوع طرح سؤالات این درس ممكن است معادلات را به هم بزند، چرا كه در بعضی مباحث مانند طراحی كنترلرها و جبران ‌كننده‌ها می‌توان تست‌های جدید مطرح نمود ولی به طور كلی با توجه به آسانی بعضی از مطالب این درس نسبت به بقیه دروس می‌تواند به عنوان یك درس جهت كسب درصد خوب مدنظر قرار گیرد. البته در سال های اخیر و بخصوص در کنکور کارشناسی ارشد سال های 92 و 94، سؤالات این درس مفهومی تر شده اند. مفهومی تر شدن سؤالات به معنای سخت تر شدن آن نیست، بلکه به این معنا که هر کس بتواند مفاهیم کنترلی را به صورت مفهومی و از پایه درک کند موفق تر می شود. سؤالات کنکور دکتری نیز می تواند در این زمینه راه گشا باشد. با این دید کسب درصد 25 در این درس دور از انتظار نیست و با مطالعه پایه ای تر می توان به درصدهای بالاتر نیز رسید.

كتاب‌های اوگاتا، درف، بنجامین‌كو از منابع معروف دانشگاهی این درس هستند و هر كدام در فصولی خاص مطالب را خوب توضیح داده‌اند، ولی به دلیل ترجمه بودن تمام این كتاب‌ها، مشكلاتی در آن‌ها دیده می‌شود. كتاب كنترل خطی دكتر هومن سجادیان استاد دانشگاه خواجه‌نصیر، عصاره‌ای مفید از كتاب‌های فوق با اضافه كردن تعداد زیادی تست‌ حل شده و آموزش مطالب با زبانی ساده‌تر می‌باشد كه توسط مدرسان شریف به چاپ رسیده است. و پرفروش ترین کتاب کنترل خطی در بازار ایران است و داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد رشته برق مطمئناً با خواندن دقیق این کتاب دیگر لازم نیست به کتاب دیگری مراجعه کنند.

 

« الكترونیك (1و2) »

از جمله كتاب‌هایی كه برای آموزش این درس در دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، كتاب‌های سدرا، مدارهای مجتمع‌گری، كتاب مهندس تقی شفیعی و كتاب الكترونیك دكتر میرعشقی می‌باشند. شاید به عنوان یك كتاب پایه‌ای برای دانشجویان ضعیف بتوان به كتاب دكتر میرعشقی اشاره كرد، در قسمت حل مسائل در فصول مربوط به دیود، كتاب مهندس تقی شفیعی و در بقیه فصول استفاده از كتاب‌های گری و سدرا توصیه می‌شود.
تست‌های درس الكترونیك در سال‌های اخیر پایداری نسبی پیدا كرده و تاكید بیشتر بر روی مباحث تقویت کننده، فیدبک و تقویت کننده های تفاضلی می‌باشد. ولی قابلیت طرح تست جدید همه ساله انتظار می‌رود (البته طرح تست‌های تكراری نیز به همین اندازه انجام شده و امید آن می‌رود!) كتاب الكترونیك مدرسان شریف تألیف مهندس امیر كاشی (عضو هئیت علمی دانشگاه امیركبیر) خلاصه‌ای مفید از مباحث الكترونیك برای دستیابی به درصدی مناسب به دانشجو ارائه می‌كند. استفاده از كلاس‌های حضوری ایشان فرصتی است كه فقط در این موسسه امكان‌پذیر است. تعداد تست های این درس 12 سؤال می باشد و با توجه به كارنامه رتبه‌های برتر درصد بالای 40 در این درس امكان‌پذیر می‌باشد.

 

« ماشین‌های الكتریكی (1و2) »

ضریب این درس برای گرایش قدرت (4)، برای گرایش کنترل (3)، مکاترونیک (4) و برای گرایش های دیگر صفر می باشد و با 12 سؤال مهمترین درس برای داوطلبان گرایش قدرت می‌باشد. همچنین با توجه به مفهومی تر شدن سؤالات سیستم های کنترل خطی در سال های اخیر، درس ماشین های الکتریکی می تواند برای دانشجویان گرایش کنترل هم مهم باشد که متأسفانه دانشجویان گرایش کنترل نسبت به این درس اهمیت کمی نشان می دهند. در سال‌های اخیر بخشی از سوالات به صورت مفهومی طراحی می‌شود. كتاب‌های نسبتاً خوب و متنوعی در این زمینه وجود دارد كه هر كدام از آن‌ها می‌تواند جهت فصول خاص مورد استفاده قرار گیرد، مثلاً در مورد میدان‌های مغناطیسی كتاب سلمون، در مورد مفاهیم تبدیل انرژی كتاب پ ـ س ـ سن و چاپمن، و درباره ماشین‌های dc و ترانسفورماتور‌ها و موتور‌های القایی كتاب بیم‌بهارا می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند، كه كتاب اخیر، منبع نسبتاً كاملی نسبت به بقیه منابع می‌باشد. و تنها ایراد آن می‌تواند ضعف در طرح مسائل جدید و همچنین عدم پرداختن به بعضی از مفاهیم مشكل باشد. كتاب ماشین‌های الكتریكی موسسه مدرسان شریف با تألیف مهندس پژمانفر كه از اساتید حاذق این درس می‌باشند، با حل تعداد زیادی مسئله، آموزش گام به گام مفاهیم و ارایه روش‌های تستی در حل بعضی مسائل كمك شایانی به یادگیری این درس می‌كند. به دست آوردن درصد حدود 40 در این درس با توجه به قبولی‌های رشته برق به راحتی امکان پذیر است. با مطالعه کامل کتاب مدرسان شریف و حل تست های کنکورهای کارشناسی ارشد و دکتری که همگی در کتاب مدرسان شریف قرار گرفته اند، می توان به درصدهای بالاتر هم دست یافت. به گونه ای که اکثر داوطلبانی که رتبه زیر 20 می آورند، در این درس به درصد 70 هم دست پیدا می کنند.

 

« تجزیه و تحلیل سیستم‌ها »

این درس با ضریب (4) برای گرایش های الکترونیک، مخابرات، کنترل و مهندسی پزشکی اهمیت خاصی برای شرکت کنندگان این گرایش ها دارد و 12 سؤال از آن طرح می شود و با كمی مطالعه می‌توان به درصد قابل توجهی در این درس دست یافت. كتاب «اپنهایم» از منابع مهم این درس می‌باشد ولی به دلیل پراكندگی در تدریس فصل‌های مختلف این درس از سوی مدرسین دانشگاه‌ها، هنوز دانشجویان نمی‌دانند كل كتاب را باید بخوانند یا نه!؟ عدم دسترسی به تست‌های متنوع در این درس، می‌تواند مهمترین مشكل جهت آمادگی برای این درس باشد. ولی با این حال چون شیب سوالات تغییرات چندانی ندارد، می‌توان این موضوع را نادیده گرفت. تدریس این درس توسط دكتر هومن سجادیان استاد دانشگاه خواجه‌نصیر در موسسه صورت می‌گیرد و ایشان تسلط ویژه‌ای بر این درس و آشنا كردن دانشجویان با نمونه سوالات دارد. قابل ذكر است كتاب تجزیه و تحلیل سیستم‌ها با تألیف دكتر هومن سجادیان توسط انتشارات مدرسان شریف به چاپ رسیده است و تاکنون چاپ های متعدد آن با ویراستاری جدید به بازار کتاب عرضه شده است.

 

« الكترومغناطیس »

ضریب این درس برای گرایش مخابرات (4)، برای گرایش مهندسی پزشکی (1)، برای گرایش کنترل صفر و برای گرایش های دیگر (3) می باشد و با 12 سؤال به نظر اکثر دانشجویان رشته برق، این درس سخت‌ترین درس در آزمون کارشناسی ارشد می‌باشد. اما دانشجویان رشته مخابرات در این درس دارای تسلط بالائی هستند. قوی بودن درس ریاضی عمومی (2) و تسلط بر مباحث توابع برداری كمك شایانی در یادگیری مباحث این درس به دانشجویان می‌كند. كتاب‌های چنگ و هیت از منابع معروف این درس هستند كه كتاب هیت جهت مطالعه اولیه و شروع به یادگیری مباحث پایه‌ای باید مورد استفاده قرار گیرد و حل مسائل مختلف كتاب چنگ در وهله دوم پیشنهاد می‌شود. كتاب الكترومغناطیس مدرسان شریف تألیف آقای شفیعی با حل كامل تمامی سوالات مربوط به رشته برق، فیزیك و هسته‌ای مجموعه نسبتاً كاملی از تست‌ها را جمع‌آوری كرده و به طرز كاملاً ماهرانه‌ای مسائل فرمول‌بندی شده‌اند و مشكل محاسبات پیچیده ریاضی تا حدی برای دانشجویان برطرف شده است. درسنامه مختصر و مفید این کتاب با توجه به نیازمندی های سؤالات آزمون کارشناسی ارشد برق، از ویژگی های ممتاز آن می باشد. درست است که این درس با توجه به پیش زمینه ای که دانشجویان از آن دارند توسط اکثر آنها کنار گذاشته می شود، اما از تعداد 12 سؤال طرح شده در کنکور حداقل تعداد 4 تا 5 سؤال را می توان با مطالعه کتاب مدرسان شریف پاسخ داد. بخصوص سؤالات مبحث مغناطیس راحت تر پاسخ داده می شوند.

 

« بررسی سیستم‌های قدرت 1 »

ضریب این درس برای گرایش قدرت (3) و برای سایر گرایش ها صفر می باشد و 12 سؤال از آن طرح می شود. این درس از درس‌هایی است كه سابقه حضور آن به عنوان موارد آزمون کارشناسی ارشد مهندسی برق از آزمون سال 84 می‌باشد. به همین دلیل تست‌های كمی از كنكور‌های آزمون های کارشناسی ارشد سال های قبل در دسترس می‌باشد. ماهیت این درس طوری است كه در قسمت طرح تست‌های محاسباتی برای كنكور محدودیت وجود دارد چون مسائل محاسباتی مهم این درس اكثراً راه‌حل‌های طولانی دارند و در غالب تست قابل طرح نیستند به همین دلیل داوطلبان باید سعی كنند در قسمت مفاهیم تسلط بهتری پیدا كرده و به روش‌های حل مسائل با محاسبات كمتر ،توجه بیشتری كنند. كتاب‌های استیونسون، گلاور، برگمن از جمله كتاب‌های مورد استفاده برای این درس می‌باشند. سؤالات این درس در آزمون ارشد اکثراً به صورت به دست آوردن رابطه می باشد و درصد کمی از سؤالات عددی می باشد. مطالعه مفهومی روابط و نحوه به دست آوردن آنها می تواند در استخراج روابط مدنظر طراح سؤالات کنکور کمک شایانی باشد. كتاب مدرسان شریف به صورت خلاصه تمام مطالب مورد نیاز را كاملاً پوشش داده و خواندن تمام كتاب با توجه به حجم كم آن پیشنهاد می‌شود. با نگاهی به كارنامه نفرات قبول شده كسب درصد حدود 60 در این درس دور از ذهن نیست.


 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©