* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی عمران (کد 1264) (سراسری)

ضرایب دانشگاه سراسری کارشناسی ارشد مهندسی عمران براساس دفترچه آزمون سال 97

عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- ریاضیات، 3- مکانیک جامدات (مقاومت مصالح 1، تحلیل سازه ها 1)، 4- مکانیک خاک و پی سازی، 5- مکانیک سیالات و هیدرولیک، 6- طراحی (سازه های فولادی 1و2، سازه های بتنی 1و2، راهسازی و روسازی راه).

 

رشته گرایش کد ضریب
ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2
3
4
5
6
1) مهندسی عمران
1) سازه
1 1
1
1
1
1
1
2) زلزله
3) ژئوتکنیک
4) راه و ترابری
5) مدیریت منابع آب
6) آب و سازه های هیدرولیکی
7) سواحل، بنادر و سازه های دریایی
8) حمل و نقل
9) مدیریت ساخت
10) محیط زیست
11) ساختمان های هوشمند
2) مهندسی خطوط راه آهن
-
3) مهندسی پدافند غیرعامل*
1) سازه های دفاعی
2) طراحی

 

* پذیرش دانشجو در رشته «مهندسی پدافند غیرعامل» (رشته 3) فقط برای دانشگاه صنعتی مالک اشتر صورت می پذیرد.

 

دروس کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران

دروس این رشته در آزمون كارشناسی ارشد دانشگاه سراسری دستخوش تغییراتی از سال 1383 شد و دروس پی‌سازی، هیدرولیک، طراحی سازه‌های فولادی و بتنی، راه‌سازی و روسازی از دروس امتحانی داوطلبان آزمون كارشناسی ارشد این رشته حذف شد، ولی ظاهراً مسئولین امر پشیمان شده!؟ و مجدداً از آزمون بهمن 1388 این دروس را جزء مواد امتحانی آزمون كارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران قرار دادند. با این تفاوت که این بار به دلیل مجاز نبودن استفاده از ماشین حساب، سؤالات این درس متفاوت و از نظر حجم محاسبات، مناسب شرایط جدید طراحی شدند. ضریب تمام دروس برای رشته مهندسی عمران در تمامی گرایش‌ها (1) می‌باشد.

 

«زبان عمومی و تخصصی »

تعداد سؤالات این درس در آزمون 30 سؤال می‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پیداست، تعداد 15 سؤال از سؤالات این درس زبان عمومی و 15 سؤال از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی عمران می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌كند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌كنند. البته كتاب‌های راهنمای زبان تخصصی رشته مهندسی عمران و 504 لغت برای تقویت این درس می‌تواند جزء گزینه‌های پیشنهادی باشد. خواندن كتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس كفایت می‌كند. در كتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یك سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند با استفاده از این كتاب خود را به سطح مطلوبی برسانند. در كتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف علاوه بر بررسی و ارائه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های كنكورهای كارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 95 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته مهندسی عمران به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون كارشناسی ارشد با سؤالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است.

 

« ریاضیات »

تعداد سؤالات این درس در آزمون كارشناسی ارشد مهندسی عمران 15 سؤال می‌باشد. در چند سال اخیر، معمولاً 5 یا 6 سؤال از درس ریاضی عمومی 1، 4 یا 5 سؤال از درس ریاضیات عمومی 2 و 5 سؤال از درس معادلات دیفرانسیل مطرح شده است و به نظر نمی‌رسد این روند در سال‌های آینده تغییر زیادی داشته باشد. كتاب‌های توماس، آدامز، لیت هولد، مارون، دمیدوویچ از منابع مهم دروس ریاضی عمومی 1و2 و كتاب‌های سیمونز و بویس از منابع مهم درس معادلات دیفرانسیل هستند. هرچند در اكثر دانشگاه‌ها خیلی از اساتید كتاب‌های تألیفی خود را نیز به عنوان منبع معرفی می‌كنند.

كتاب‌های ریاضی عمومی 1، ریاضی عمومی 2 و معادلات دیفرانسیل موسسه مدرسان شریف كه فرمت نگارش آن‌ها تقریباً نزدیك به هم می‌باشد از بهترین منابع این سه درس در سراسر كشور شناخته شده است و بدون تردید اگر دانشجویی این كتاب‌ها را مطالعه كند، دیگر نیازی نیست حتی به مرجع دیگری جهت تمرین بیشتر مراجعه كند. آموزش تمام مطالب درسی با متنی ساده و روان، گنجاندن مثال‌ها و تست‌های چهارگزینه‌ای فراوان با پاسخ‌های تشریحی در ضمن آموزش درس، طبقه‌بندی مطالب و آوردن تمامی تست‌های كنكورهای كارشناسی ارشد 10 سال اخیر اكثر رشته‌های فنی و مهندسی و گروه علوم پایه به صورت طبقه‌بندی شده در پایان هر فصل با پاسخ‌های كاملاً تشریحی، قرار دادن تست‌های تكمیلی با پاسخ كلیدی برای داوطلبان آزمون جهت تمرین بیشتر، حل كامل سؤالات آزمون سراسری 1395 ارائه آزمون‌های خودسنجی در پایان كتاب در سه سطح A و B و C برای آمادگی در هفته‌های آخر نزدیك آزمون، ارائه روش‌های تستی برای حل تست‌ها و ... از جمله مشخصات این كتاب‌ها می‌باشد.

كتاب ریاضی عمومی 1 شامل 2610 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 1900 مسئله حل شده و 710 مسئله با پاسخ كلیدی می‌باشد.

كتاب ریاضی عمومی 2 شامل 1550 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 1200 مسئله حل شده و 350 مسئله با پاسخ كلیدی می‌باشد.

كتاب معادلات دیفرانسیل شامل 640 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 510 سؤال با پاسخ تشریحی و 130 سؤال با پاسخ كلیدی می‌باشد.

مطالعه این كتاب‌ها به عنوان كتاب‌هایی كامل و جامع و خلاصه كه مورد تایید اكثر اساتید دانشگاه‌های كشور می‌باشد، اكیداً توصیه می‌شود. كسب درصد بالا با مطالعه این كتاب‌ها با توجه به اظهار قبولی‌های سال‌های گذشته به راحتی ممكن است.

 

مکانیک جامدات (مقاومت مصالح 1، تحلیل سازه ها 1)

« مقاومت مصالح 1 »

این درس از دروسی است كه به طور ثابت در تمامی سؤالات كنكورهای 20 سال اخیر جزء مواد امتحانی در نظر گرفته شده است. تعداد سؤالات آن در آزمون 10 تست می‌باشد. مطالب این درس در مورد تنش، كرنش، بارگذاری اعضای محوری، پیچش، خمش، برش، خیزتیرها، روش‌های انرژی و کمانش ستون‌ها می‌باشد. بدون فراگیری این درس فهم درس تحلیل‌سازه‌ها و یا در بعضی مباحث طراحی سازه‌های فولادی و بتنی با مشكلات زیادی همراه خواهد بود. تسلط كامل به مفاهیم و روابط برداری، آشنایی نسبی با دروس ریاضی عمومی و استاتیك برای ورود به مطالعه این درس كاملاً ضروری می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های معتبر كتاب‌های بیرجانسون، ایگور یوپوف (ترجمه شاپور طاحونی) و كتاب مقاومت مصالح دكتر حجت‌ا... عادلی می‌باشند.

موسسه مدرسان شریف كتاب مقاومت مصالح به قلم دكتر مجتبی كبیریان را به بازار عرضه كرده است و در ویرایش جدید آن تغییراتی متناسب با سؤالات اخیر نیز لحاظ شده است. قرار دادن 1500 تست، شامل 1420 سؤال با پاسخ تشریحی و 80 تست با پاسخ كلیدی در این كتاب از نكات قابل توجه این كتاب می‌باشد. تمامی سؤالات آزمون‌های كارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی عمران دانشگاه‌های سراسری و آزاد از سال 1374 تاكنون با پاسخ تشریحی، حل سؤالات آزمون‌های 10 سال اخیر مقاومت مصالح رشته‌های دیگر مانند مكانیك، هوا و فضا، كشاورزی و معدن (كه بعضاً دیده شده سؤالی عیناً از سؤالات سال‌های قبل این رشته‌ها در آزمون رشته مهندسی عمران طرح شده است) از دیگر مزایای این كتاب بسیار خوب می‌باشد. حل آخرین سؤالات آزمون سراسری 1395 در پایان این كتاب به عنوان امتیازی دیگر برای این اثر محسوب می‌شود و به جرات می‌توان گفت در صورت اختصاص دادن وقت كافی برای مطالعه این كتاب دانشجویان بتوانند به درصدهای خوبی برای قبولی در این درس برسند.

« تحلیل سازه‌ها 1»

تعداد سؤالات این درس در آزمون مهندسی عمران 10 سؤال می‌باشد. تسلط بر مباحث استاتیك و تا حدودی مقاومت مصالح به نوعی پیش نیاز یادگیری این درس می‌باشد. اكثر تست‌های این درس از نوع محاسباتی هستند. از منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف كتاب تحلیل سازه‌ها دكتر حجت‌ ا... عادلی، اعمال اتصالات قیچی در تحلیل ماتریسی سازه‌ها دكتر واهاك سیمونیان و تحلیل سازه‌ها تألیف شاپور طاحونی می‌باشند. تقریباً تمامی این منابع به لحاظ كمی تعداد مسائل حل شده دچار مشكل هستند و با توجه به اینكه رسیدن به تسلط در حل مسئله، از اركان ضروری موفقیت در این درس می‌باشد، لذا موسسه مدرسان شریف به كوشش مهندس حامد رحمانی با بهره‌گیری از تجربیات ایشان از تدریس این درس اقدام به جمع‌آوری و چاپ كتاب تحلیل سازه‌ها نموده است. این كتاب ضمن اشاره به مطالب پیش نیاز از استاتیك، آموزش تمام مطالب درسی به صورت گام به گام، حل مسئله در ضمن آموزش، بررسی تمام تست‌های كنكورهای سراسری و آزاد از سال 1375 تا كنون به همراه ارائه پاسخ تشریحی برای آن‌ها، منبعی بسیار مناسب را برای این منظور به داوطلبان عزیز ارائه كرده است. در این كتاب حدود 870 پرسش چهار گزینه‌ای گنجانده شده كه به 735 مسئله به صورت صددرصد پاسخ تشریحی كامل داده شده و 135 سؤال آن دارای پاسخ كلیدی است.

 

مکانیک خاک و پی سازی

« مکانیک خاک »

سوالات این درس در آزمون سراسری همراه با درس پی سازی آورده می شود و به طور میانگین تعداد تست های این درس حدوداً 10 سوال می باشد. تا قبل از اینكه درس پی‌سازی مجدداً به عنوان مواد آزمونی كارشناسی ارشد در این درس مطرح شود تعداد سؤالات این درس 20 سؤال بود. سؤالات این درس معمولاً در دو تیپ 1ـ مفهومی و حفظ كردنی 2ـ محاسباتی، ارائه می‌شود و درصد بالایی از تست ها محاسباتی هستند. منابع مهم این درس كتاب اصول مهندسی مكانیك خاك تألیف براجا ام داس ترجمه اردشیر اطیابی، مكانیك خاك تألیف دكتر كامبیز بهنیا، دكتر امیر محمد طباطبایی و مكانیك خاك تألیف رضا ابن جلال می‌باشند. موسسه مدرسان شریف در این درس نیز كتاب مكانیك خاك را با تألیف مهندس مرتضی اره‌پناهی روانه بازار كرده و در مدت زمانی اندك این كتاب جای خود را به عنوان كتابی خلاصه، مفید و كاربردی برای آزمون‌های كارشناسی ارشد در بین مخاطبین باز كرده است. در این كتاب علاوه بر بررسی و ارائه پاسخ‌های تشریحی تمامی تست‌های 15 سال اخیر كنكورهای سراسری و آزاد، مثال‌های متعدد تألیفی نیز از سوی مؤلف در كتاب گنجانده شده است كه روی هم رفته 650 تست در كتاب جهت آمادگی داوطلبان آورده شده است.

« پی‌سازی »

این درس از جمله دروسی است كه از آزمون 1388 مجدداً به عنوان مواد آزمون كارشناسی ارشد برای دانشجویان رشته عمران در نظر گرفته شد. مطالب آن نزدیك به درس مكانیك خاك می‌باشد، حتی چند فصل آن را می‌توان به نوعی مشترك با فصول درس مكانیك خاك دانست. از این رو سؤالات آن نیز با این درس به صورت مشترك مطرح می‌شود. اگر بخواهیم تست‌های خاك و پی را از هم جدا كنیم شاید بتوانیم اینگونه بگوییم 10 تست از 20 سؤال خاك و پی به درس پی‌سازی اختصاص دارد. منابع معروف آن كتاب‌های مهندسی پی تألیف براجاام داس ترجمه شاپور طاحونی، مهندسی پی تألیف دكتر فاخر، مهندسی پی تألیف باولز می‌باشد كه به عنوان كتاب‌های دانشگاهی قابل توجه هستند ولی برای آمادگی در آزمون كارشناسی ارشد خیلی جالب به نظر نمی‌رسند.

موسسه مدرسان شریف به عنوان موسسه‌ای پیشرو كتاب پی‌سازی را به تألیف دكتر عامل سخی به داوطلبان آزمون مهندسی عمران ارائه كرده است. در این كتاب ضمن آموزش مطالب به زبانی ساده و روان، سعی شده با حل مسئله به صورت تشریحی و تستی ضمن آموزش درس، دانشجو را به تسلط كامل در حل تست برساند. چون این درس قبل از سال (1383) به عنوان مواد آزمون كارشناسی ارشد عمران مطرح بود، لذا تمامی تست‌های سال‌های 1372 الی 1382 با پاسخ تشریحی در كتاب گنجانده شده، طرح و تألیف تست‌های تكمیلی با جواب آن‌ها جهت تمرین هرچه بیشتر داوطلبان و پاسخ تشریحی سؤالات آزمون سراسری سال 1388 تا 1395 از دیگر مشخصات این كتاب می‌باشد.

 

مکانیک سیالات و هیدرولیک

« مکانیک سیالات »

تعداد سؤالات این درس در آزمون 12 سؤال می‌باشد. البته تا قبل از آزمون سراسری 1389 كه درس هیدرولیك جزء مواد امتحانی آزمون ارشد نبود، تعداد سؤالات آن 20 عدد بود. این درس در بسیاری از رشته‌ها از جمله مهندسی شیمی، مهندسی مكانیك، مهندسی معدن و ... جزء مواد امتحانی آزمون ارشد می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف كتاب‌های ایروینگ اچ شیمز و استریتر، وایلی ترجمه مهندس علیرضا انتظاری، فرانك ام وایت ترجمه كریم موسوی نسب و مكانیك سیالات تألیف مجید ملكی می‌باشند كه هر كدام از آن‌ها در بخش‌هایی كامل و در برخی فصول دارای ضعف هستند. كتاب مكانیك سیالات موسسه مدرسان شریف به قلم توانای آقای دكتر علیرضا افتخاری نوشته شده است كه تجربه‌ای 40 ساله در زمینه تدریس، پژوهش و تألیف در این درس را به عنوان عضو برجسته هیئت علمی دانشگاه تهران با خود یدك می‌كشند. در این كتاب با اشاره به مطالب مقدماتی و بنیادی این درس سعی شده هر دانشجویی با هر سطح علمی به سطح مطلوب در این درس برسد. اشاره به تعاریف و فرمول‌های مهم، حل 1130 تست در كتاب، بررسی و ارائه پاسخ تشریحی سؤالات مهندسی عمران و مكانیك و مهندسی شیمی از سال 1375 تا 1395 در كتاب از مواردی است كه این كتاب را به عنوان یك كتاب منحصر به فرد در این زمینه تبدیل كرده است.

« هیدرولیک »

تعداد سؤالات این درس (كه از سال 1388 در آزمون رشته عمران گنجانده شده است) 8 سؤال می‌باشد و مطالب آن مرتبط با درس مكانیك سیالات است و به همین دلیل سؤالات آن با این درس به صورت مشترك در آزمون داده می‌شود. بیشتر تست‌های این بخش بررسی حركت سیال در كانال‌ها می‌باشد. از منابع مهم این درس كتاب‌های هیدرولیك كانال‌های باز تألیف سید محمود حسینی و دكتر جلیل ابریشمی می‌باشد. با توجه به وجود منابع ناكافی و غیرتستی در این درس، انتشارات مدرسان شریف با همكاری آقایان دكتر افتخاری و مهندس عباس منوچهری كتاب هیدرولیك خود را به بازار عرضه كرده و همانند درس پی‌سازی در این كتاب نیز تمامی سؤالات سالیان دور درس هیدرولیك با پاسخ صد در صد تشریحی آورده شده است تا دانشجویان با نوع تست‌های این درس آشنا شوند. علاوه بر موارد فوق، مطالب مورد نیاز جهت آماده شدن برای تست‌زنی در این درس با نثری ساده و روان به كمك مثال‌های متعدد به دانشجویان آموزش داده شده است.

 

طراحی (سازه های فولادی (1 و 2)، سازه های بتنی (1 و 2)، راهسازی و روسازی راه)

« سازه های فولادی (1 و 2)، سازه های بتنی (1 و 2) »

از این درس كه در واقع خود به دو درس فولاد و بتن تفكیك شده است و مطالب آن همان‌طور كه از نام آن پیداست به طراحی سازه‌های فولادی و سازه بتنی مربوط است، معمولاً دو یا سه سؤال آن اطلاعات حفظی و مفهومی داوطلبان را می‌سنجد. در حدود 5 یا 6 سؤال آن با نمایش شكل سازه‌های مختلف، پارامتر و یا پارامترهایی را سؤال می‌كند (سؤالات محاسباتی) و در حدود 7 یا 9 سؤال آن مربوط به نمودارها، فرمول‌های استاندارد مطرح در طراحی سازه‌ها، نمایش سازه‌های مختلف و بررسی پارامترهای مختلف آن‌ها (مقاومت سازه، نیرو، نقاط بحرانی جوش، مشخصات بتن، ضریب انبساط حرارتی بتن و فولاد، نسبت آرماتورهای متوازن و ...) می‌پردازد. در مجموع سازه های فولادی، بتنی و راه سازی و روسازی 30 سؤال را به خود اختصاص می دهند.

منابع مهم این درس در دانشگاه‌ها، كتاب طراحی سازه‌های فولادی تألیف شاپور طاحونی، طراحی سازه‌های فولادی تألیف دكتر ایرانی، طراحی ساختمان‌های بتن مسلح تألیف شاپور طاحونی، سازه‌های بتنی تألیف دكتر كی‌نیا، سازه‌های بتنی تألیف دكتر مستوفی نژاد می‌باشند. كه تمام آن‌ها به لحاظ حل مسائل متفاوت و تستی دارای ضعف می‌باشند. برای این منظور موسسه مدرسان شریف كتابی بسیار كامل و مفید به بازار عرضه كرده است. در این كتاب كه به اهتمام آقایان مهندس اره‌پناهی، مهندس افراسیابی، مهندس مرتضوی كه هر سه از مدرسین با تجربه دانشگاه، كلاس‌های كارشناسی ارشد و دوره‌های آمادگی نظام مهندسی هستند، آماده شده است. تمامی مطالب مفهومی، دیاگرام‌ها، نمودارها، فرمول‌ها به همراه توضیحات فارسی آن‌ها به داوطلبان آموزش داده شده است. مثال‌های متعدد ضمن آموزش، بررسی تست‌های دوره‌های گذشته این درس با ارائه پاسخ تشریحی آن‌ها، قرار دادن تست‌های تكمیلی در پایان فصول كتاب، بررسی و پاسخ تشریحی سؤالات آزمون سراسری سال 1395 از مشخصات این كتاب بسیار خوب می‌باشد.

 

« راه‌سازی و روسازی راه »

شاید بتوان گفت مطالب درس راه‌سازی كمی مشكل‌تر از مطالب درس روسازی است به هر حال این طور كه از طرح سؤالات آن در سال قبل پیداست طراحان درجه اهمیت آن‌ها را یكی می‌دانند. مطالب راهسازی بیشتر در رابطه با محاسبه و مقایسه طول قوس‌ها و هرآنچه در مورد قوس‌های افقی و قائم است، می‌باشد و درس روسازی همان‌طور كه از نامش پیداست به مطالب روسازی راه می‌پردازد، مطالبی نظیر كرنش سطح جاده، ضخامت خاك و آسفالت جاده، بررسی نوع، جنس و ضرایب مهندسی خاك و آسفالت، درصد نوع و تركیبات قیر مصرفی در جاده‌ها از جمله مطالب مربوط به روسازی می‌باشد. منابع مهم این درس كتاب‌های راه‌سازی تألیف منوچهر احتشامی، راه‌سازی تألیف دكتر امیرمحمد طباطبایی، راه‌سازی تألیف دكتر بهبهانی، روسازی تألیف دكتر بهبهانی و محمد طباطبائی می‌باشند.

برای این درس نیز موسسه مدرسان شریف كتابی مفید و خلاصه برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران به چاپ رسانده است كه همانند دیگر كتب این مركز شامل خلاصه درس، تست‌های تألیفی با پاسخ تشریحی، سؤالات و پاسخ‌های تشریحی تست‌های كنكورهای دوره‌های گذشته و تست‌های تكمیلی با پاسخ كلیدی می‌باشد.


 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©