* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی مواد و متالورژی (کد 1272) (سراسری)

ضرایب دانشگاه سراسری کارشناسی ارشد مهندسی مواد و متالورژی براساس دفترچه آزمون سال 97


عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- ریاضی (ریاضی عمومی 1و2، معادلات دیفرانسیل، ریاضی مهندسی)، 3- خواص فیزیکی مواد، 4- خواص مکانیکی مواد، 5- شیمی فیزیک و ترمودینامیک.

 

رشته گرایش کد ضریب
ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2
3
4
5
1) مهندسی مواد
1) شناسایی و انتخاب مواد مهندسی
1 1
2
2
2
1
2) شکل دادن فلزات
3) جوشکاری
2 1
1
2
2
2
4) استخراج فلزات
3 1
2
2
1
2
5) خوردگی و حفاظت مواد
6) سرامیک
4 1
1
3 1
2
7) ریخته گری
1 1
2
2
2 1
8) مواد مرکب
4 1
1 3 1 2
2) مهندسی پزشکی*
1) بیومواد 5 1
2
2
2 1
2) مهندسی بافت

 

* داوطلبان رشته مهندسی پزشکی گرایش بیومواد می توانند به انتخاب خود به جای دروس 3، 4 و 5 به ترتیب دروس (خواص مواد مهندسی و بیومتریال ها، شیمی آلی و بیوشیمی، فیزیولوژی و آناتومی) را پاسخ دهند.

 

نام دروس کارشناسی ارشد مهندسی مواد و متالورژی

« زبان عمومی و تخصصی »

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی مواد 30 سؤال می‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پیداست، تعدادی از سؤالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی مواد می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌كند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌كنند. خواندن كتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس كفایت می‌كند. در كتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یك سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این كتاب برسانند. در كتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف علاوه بر بررسی و ارائه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های كنكورهای كارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 95 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته مهندسی مواد به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون كارشناسی ارشد با سؤالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است.

 

« ریاضیات »

تعداد سؤالات این درس در آزمون كارشناسی ارشد 20 سؤال می‌باشد كه خود این درس به سه درس ریاضی عمومی 1 و2، معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی تفكیك می‌شود. در چند سال اخیر تا قبل از آزمون اسفند 88، هر 20 سؤال از درس ریاضیات مهندسی انتخاب می‌شد اما از آزمون كارشناسی ارشد 89 (اسفند 88) مجدداً تصمیم بر این شد كه در آزمون كارشناسی ارشد 89، 5 سؤال از درس ریاضی عمومی 1، 5 سؤال از درس ریاضی عمومی 2، 5 سؤال از درس معادلات دیفرانسیل و 5 سؤال از درس ریاضی مهندسی مطرح شده است و به نظر نمی‌رسد این روند در سال‌های آینده تغییر زیادی داشته باشد. كتاب‌های توماس، آدامز، لیت هولد، مارون، دمیدوویچ از منابع مهم دروس ریاضی عمومی 1و2، كتاب‌های سیمونز و بویس از منابع مهم درس معادلات دیفرانسیل و كتاب كرویت سیك مهمترین مرجع تدریس درس ریاضی مهندسی می‌باشند. هرچند در اكثر دانشگاه‌ها خیلی از اساتید كتاب‌های تألیفی خود را نیز به عنوان منبع معرفی می‌كنند.

كتاب‌های ریاضی عمومی 1، ریاضی عمومی 2، معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی موسسه مدرسان شریف كه فرمت نگارش آن‌ها تقریباً نزدیك به هم می‌باشد از بهترین منابع این چهار درس در سراسر كشور شناخته شده است و بدون تردید اگر دانشجویی این كتاب‌ها را مطالعه كند، دیگر نیازی نیست حتی به مرجع دیگری جهت تمرین بیشتر مراجعه كند. آموزش تمام مطالب درسی با متنی ساده و روان، گنجاندن مثال‌ها و تست‌های چهارگزینه‌ای فراوان با پاسخ‌های تشریحی در ضمن آموزش درس، طبقه‌بندی مطالب و آوردن تمامی تست‌های كنكورهای كارشناسی ارشد 10 سال اخیر اكثر رشته‌های فنی و مهندسی و گروه علوم پایه به صورت طبقه‌بندی شده در پایان هر فصل با پاسخ‌های كاملاً تشریحی، قرار دادن تست‌های تكمیلی با پاسخ كلیدی برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد جهت تمرین بیشتر، حل كامل سؤالات آزمون سراسری 1395 (بهمن 93)، ارائه آزمون‌های خودسنجی در پایان كتاب در سه سطح A و B و C برای آمادگی در هفته‌های آخر نزدیك آزمون، ارائه روش‌های تستی برای حل تست‌ها و ... از جمله مشخصات این كتاب‌ها می‌باشد.

كتاب ریاضی عمومی 1 شامل 2800 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 2090 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 710 مسئله با پاسخ كلیدی می‌باشد.

كتاب ریاضی عمومی 2 شامل 1720 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 1370 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 350 مسئله با پاسخ كلیدی می‌باشد.

كتاب معادلات دیفرانسیل شامل 1970 پرسش چهار گزینه‌ای شامل 1525 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 445 سؤال با پاسخ كلیدی می‌باشد.

كتاب ریاضی مهندسی شامل 1300 پرسش چهار گزینه‌ای شامل 1000 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 300 مسئله با پاسخ كلیدی می‌باشد.

مطالعه این كتاب‌ها به عنوان كتاب‌هایی كامل و جامع و خلاصه كه مورد تایید اكثر اساتید دانشگاه‌های كشور می‌باشد، اكیداً توصیه می‌شود. كسب درصد بالا با مطالعه این كتاب‌ها با توجه به اظهارنظر قبولی‌های سال‌های گذشته به راحتی امکان پذیر است.

 

« خواص فیزیكی مواد »

تعداد تست های این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 20 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس كتاب‌های خواص فیزیكی تألیف ریدهیل و همچنین كتاب خواص فیزیكی تألیف آونر و كتاب ویلیام كلیستر می‌باشد. حجم مطالب این درس نسبت به دو درس تخصصی دیگر بیشتر می‌باشد و به همین نسبت، مدت زمانی كه طول می‌كشد تا داوطلب در این درس به تسلط برسد بیشتر از دو درس دیگر است. در این درس كه در سالیان اخیر عنوان آن از خواص فیزیكی و استحاله فازها به خواص فیزیكی تغییر یافته، روند سؤالات هر ساله مفهومی‌تر شده است. برای این درس انتشارات مدرسان شریف كتاب جامع و خوبی را به بازار کتاب كشور عرضه كرده است. در این كتاب مؤلفین با تجربیات خود مفاهیم را به شكل كاملاً ماهرانه‌ای دسته‌بندی كرده و با ترسیم شكل‌ها و نمودارهای مختلف سعی كرده‌اند خواننده به طور كامل درس را فرا بگیرد. در حین آموزش تست‌های تألیفی مناسب گنجانده شده است تا داوطلب با انواع تست‌های این درس آشنا شود. در پایان هر فصل تمامی تست‌های آزمون های کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری (در 15 سال اخیر)و دانشگاه آزاد (در 10 سال اخیر) به صورت طبقه‌بندی شده، با پاسخ‌های تشریحی آورده شده است و از این حیث هم، این كتاب كامل‌ترین منبع محسوب می‌شود. ارائه آخرین تست‌های آزمون کارشناسی ارشد یعنی تست‌های دانشگاه دولتی 1395در كتاب خواص فیزیکی مواد انتشارات مدرسان شریف مزیت دیگر این اثر است.

 

« خواص مكانیكی مواد »

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی 20 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس كتاب‌های متالوژی مكانیكی دیتر ترجمه شهره شهیدی و كتاب تغییر شكل و مكانیزم‌های شكست مواد تألیف هرت برگ ترجمه علی اكبر اكرامی می‌باشند. حجم این درس به نسبت درس خواص فیزیكی كم‌تر است و رسیدن به درصد بالا در این درس با مطالعه‌ی دقیق مطالب به راحتی امكان‌پذیر است. كتاب‌های منبع در این درس به لحاظ ترجمه بودن و وجود مطالب اضافی (غیر كنكوری) خیلی برای مطالعه در زمان كوتاه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد مناسب نیستند. انتشارات مدرسان شریف با توجه به این نیاز، از سالیان قبل كتابی خلاصه و مفید با بررسی تمام منابع اصلی و استفاده از نقاط قوت آن‌ها و بررسی و استفاده از جزوات اساتید تأثیرگذار در آزمون كارشناسی ارشد (معمولاً اساتید دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در این درس به عنوان اساتید طراح در این سال‌ها مطرح بوده‌اند) به بازار كتاب ارائه كرده است. آموزش ساده و روان، دسته‌بندی مناسب مطالب، ارائه تمام فرمول‌های مهم، حل مثال‌های فراوان ضمن آموزش مطلب، گنجاندن تست‌های آزمون‌های دانشگاه دولتی از سال 75 تا 95 و همچنین تست‌های منتخب دانشگاه آزاد از سال 80 تا 95 از دیگر مشخصات این كتاب می‌باشد. مطالعه‌ی كتاب فوق به تمام داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد برای قبولی در این رشته توصیه می‌شود.

 

« شیمی فیزیك و ترمودینامیك »

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی 20 سؤال می‌باشد. منبع این درس كتاب گسكل می‌باشد. حجم این درس نیز تقریباً زیاد است و بیشتر مطالب آن مربوط به قوانین ترمودینامیك، روابط و فرمول‌های مختلف و بررسی نمودارهای مربوطه می‌باشد. معمولاً داوطلبان رشته‌ی مواد این درس را بعضاً سخت‌تر از درس خواص فیزیكی و خواص مكانیكی می‌دانند. دقت و تسلط نسبی بر بعضی فرمول‌های ریاضی برای حل تست‌های محاسباتی این درس لازم است. منابع این درس كتاب‌های مقدمه‌ای بر ترمودینامیك مواد 1 و 2 تألیف دیوید گسكل می‌باشند. انتشارات مدرسان شریف برای این درس نیز كتابی جامع و مفید به داوطلبان رشته‌ی مواد ارائه كرده است. در این كتاب با توجه به كمبود تست در كتب منبع، مولف سعی كرده در ضمن آموزش درس هرجا فرمول، قانون و یا مبحث مهمی آموزش داده شده، تست‌های مناسب را قرار دهد تا داوطلب با انواع تست‌های این درس آشنا شود. مانند سایر كتب این مركز تمامی تست‌های آزمون‌های دانشگاه‌های دولتی و آزاد با پاسخ‌های كاملاً تشریحی در این كتاب آورده شده است. ارائه تست‌های خودسنجی به صورت طبقه‌بندی شده در پایان هر فصل، ویژه داوطلبانی است كه فرصت كافی دارند و خود را برای قبولی در دانشگاه‌های برتر ایران آماده می‌كنند.


 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©