* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


گرایشها و موقعیتهای شغلی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر (کد 1277)

در آزمون کارشناسی ارشد سال 96 مهندسی کامپیوتر شش گرایش بصورت زیر داریم:

گرایش معماری سیستم های کامپیوتری

سخت افزار در واقع همان ساختمان فیزیکی کامپیوتر می‌باشد. شامل صفحه کلید، صفحه نمایش، Case، پرینتر، اسکنر، CDها، انواع ICها و به طور کلی تمام قطعات کامپیوتر که قابل لمس هستند، می‌باشد. طراحی ICهای مختلف، مدارهای منطقی، طراحی انواع مدارات مرتبط با کامپیوتر، طراحی ساخت وسایل جانبی کامپیوتر، از جمله توانمندی‌های فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌باشد. بازار کار گرایش معماری کامپیوتر به نسبت دو گرایش دیگر کمتر است و شاید یکی از دلایل آن عدم تولید کامپیوتر و وسایل جانبی در داخل کشور باشد ولی به دلیل وجود فارغ‌التحصیلان کم در گرایش معماری کامپیوتر، بازار کار این گرایش نیز تقریباً فراهم است. طراحی و ساخت مدارهای مجتمع و بهینه‌سازی شبکه‌ها از جمله توانایی‌های این گروه است.

 

گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز

گرایش هوش مصنوعی که از دو گرایش قبلی سابقه کمتری در دنیا و کشور ما دارد در چند سال اخیر به گرایش‌های کارشناسی ارشد، مهندسی کامپیوتر اضافه شده است. در واقع گرایش هوش مصنوعی سعی می‌کند تمایز بین انسان و ماشین را که هوش نامیده می‌شود از بین ببرد (که البته این امر به نظر به این زودی‌ها ممکن به نظر نمی‌رسد). فارغ‌التحصیلان این گرایش باید توانایی طراحی سیستم‌های هوشمند از قبیل روبات‌ها، قطعات مکانیکی هوشمند مورد استفاده در صنایع پیشرفته را پیدا کنند. ساخت اعضای مصنوعی بدن از دیگر توانمندی‌های فارغ‌التحصیلان این گرایش است. به دلیل جدید بودن گرایش هوش مصنوعی در ایران فعلاً فارغ‌التحصیلان این گرایش در پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی شرکت دارند، تا پروژه‌های طراحی، ساخت و اجرا. پذیرش این گرایش به لحاظ تعداد بعد از گرایش نرم‌افزار، بالاترین پذیرش محسوب می‌شود.

 

گرایش نرم‌افزار

نرم‌افزارها به دو قسمت سیستمی و کاربردی تقسیم می‌شوند، نرم‌افزارهای سیستمی، همان برنامه‌هایی هستند که کامپیوتر برای فعال شدن به آن‌ها نیاز دارد و معمولاً از سوی سازندگان سیستم‌های کامپیوتری به بازار عرضه می‌گردد. نرم‌افزارهای کاربردی، برنامه‌هایی هستند که کاربران متناسب با نیاز خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. فارغ‌التحصیلان گرایش نرم افزار باید بتوانند انواع برنامه‌های نرم‌افزاری کاربردی را طراحی، نوشته و اجرا نمایند. برنامه‌نویسی بانک‌های اطلاعاتی، سایت‌ها و ... از جمله توانمندی‌های اکتسابی دیگر این گروه می‌باشد. فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر در گرایش نرم افزار در تمامی بخش‌های صنعت، مراکز انفورماتیک و IT شرکت‌های مختلف، وزارت‌خانه‌های مختلف، بخش‌های خصوصی تهیه نرم‌افزار، طراحی سایت و سایر شغل‌های مرتبط می‌توانند مشغول به کار شوند، و اصولاً بازار کار گرایش نرم افزار از بقیه گرایش‌ها بیشتر است.

 

گرایش الگوریتم ها و محاسبات

گرایش الگوریتم و محاسبات، گرایشی جدید است و داوطلبان را با الگوریتم‌های توزیعی، ریاضیات محاسباتی پیشرفته آشنا می‌کند. در این گرایش مباحث الگوریتم بسیار گسترده‌تر و کاربردی‌تر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

شبکه های کامپیوتری

هدف از این گرایش تربیت افرادی است كه به منظور تأمین امنیت سیستم‌های پردازش اطلاعات و مبتنی بر شناسایی تمامی موانع و فاكتورهای فنی مربوطه بتوانند رویكرد امنیتی بهینه را معین كرده و راه‌حل‌های كاربردی ارائه دهند، و نیز بتوانند پژوهش‌های اولیه در این زمینه دانش را انجام داده و سبب ارتقاء دانش و فناوری مربوطه در كشور گردند.
دانش آموختگان این گرایش قادرند به منظور تأمین امنیت سیستم‌های پردازش اطلاعات با رعایت تمامی جوانب علمی ـ فنی راه‌حل‌های بهینه را انتخاب كرده، طراحی، پیاده‌سازی و ارزیابی مفاهیم، تكنیك‌ها، روش‌ها و رویه‌های لازم برای امنیت اطلاعات را هدایت كرده و عملی سازند. آنها قادرند سیستم‌های پردازش اطلاعات را ارزیابی كنند و برای ارتقاء امنیت آنها راه‌حل ارائه دهند و مدیریت امنیت آنها را به عهده بگیرند. طراحی سیستم‌های كنترل و تشخیص نفوذ سیستم‌های پالایشی، دیوار آتش از جمله توانایی‌های این رشته است.

 

رایانش امن

هدف از این رشته، تربیت افرادی است كه در زمینه مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی و نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، شبكه‌های كامپیوتری و همچنین جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی، استفاده و انتقال اطلاعات و مدیریت فرآیند آنها تبحر لازم را داشته باشند. داوطلبان این رشته قادر خواهند بود به عنوان كارشناس ارشد راه‌حل‌هایی كاربردی در زمینه مدیریت، تهیه و بهینه‌سازی، بهبود و بسترسازی شبكه‌های كامپیوتری ارائه دهند.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©