* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


گرایشها و موقعیتهای شغلی کارشناسی ارشد مجموعه هنرهای ساخت و معماری (کد 1361)

گرایشهای رشته هنرهای ساخت و معماری مقطع کارشناسی ارشد سال 96:

1- مدیریت پروژه و ساخت

2- فناوری معماری (شامل گرایش های 1) معماری بیونیک و 2) معماری دیجیتال)

3- معماری و انرژی

 

موقعیت شغلی رشته هنرهای ساخت و معماری

با توجه به تقاضای بالای صنعت ساخت و ساز، كمبود به تخصص مدیریت پروژه احساس می‌شود و اینكه تعداد بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با صنعت ساخت كشور از قبیل مهندسی معماری، عمران، تأسیسات، طراحی شهری و ... در طول زندگی حرفه‌ای خود با كنترل، اجرا و مدیریت پروژه‌های عمرانی مواجه می‌باشند، آگاهی و اطلاع از روش‌های برنامه‌ریزی، كنترل و اجرای پروژه‌ها ضروری بوده و در كارایی آنها تأثیر قابل توجهی خواهد داشت. علاوه بر كارشناسان و مدیران فعال در بخش‌های مشاوره و پیمانكاری، شاغلین و تصمیم‌گیرندگان بخش‌های اجرایی و برنامه‌ریزی كشور نیز نیازمند آشنایی با روش‌های اداره پروژه‌های عمرانی در سطوح مختلف می‌باشند.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در یكی از مشاغل اجرایی، پژوهشی و آموزشی، در سازمان‌ها و نهادهای دولتی، ارگان‌های برنامه‌ریزی، بنگاه‌های سرمایه‌گذاری، مهندسین مشاور، شركت‌های پیمانكاری و غیره، تصدی مسئولیت‌هایی از قبیل كارشناس، سرپرست و مدیر واحدهای اجرایی چه در مرحله ساخت و چه در مرحله برنامه‌ریزی را عهده‌دار گردند.

همچنین دانش آموختگان این رشته براساس توانایی‌هایی كه در روند آموزش كسب می‌كنند می‌توانند در راهبری و سرپرستی دفاتر مشاوره معماری، نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام كار در عملیات اجرایی ساختمانی، مدیریت و هماهنگی اجرائی پروژه‌های معماری (تا حد بناهای متوسط)، همكاری با متخصصین در امور مربوط به برنامه‌ریزی مجتمع‌ها در مقیاس‌های متفاوت فعالیت كنند.

بازار كار مرتبط با گرایش تكنولوژی معماری در ایران را می‌توان در دو زمینه مورد بررسی قرار داد، زمینه اول در ارتباط مستقیم با این رشته می‌باشد كه به مصالح، روش‌های نوین و مهندسی معماری مربوط می‌شود؛ كه در این زمینه متأسفانه بازار كار این رشته خیلی وسیع نیست و تنها می‌توان به بازارهای خاص و محدود سازه‌های كششی، سازه‌های فضاكار، تكنولوژی عناصر مانند 3d panelها و كارهای مرتبط اشاره كرد. زمینه دوم مرتبط با بازار كار را می‌توان به صورت مشترك با دانشجویان معماری معماری معرفی كرد. دانشجویان تكنولوژی معماری می‌توانند در دفاتر مشاوره معماری فعالیت كنند. بیشترین فعالیت در این زمینه را می‌توان شركت در مشاوره معماری برای ساخت ساختمان‌هایی با تكنولوژی جدید معرفی كرد (كه البته در ایران محدود می‌باشد).

دارندگان مدرك مدیریت پروژه و ساخت می‌توانند در حیطه فعالیت‌های اجرایی در بزرگترین شركت‌های ایرانی و یا نمایندگی‌های خارجی مشغول به كار شده یا حتی صرفاً كار پژوهشی انجام دهند. از آنجا كه تعداد مدرسین در این رشته زیاد نیست، دانش آموختگانی كه قصد تدریس در دانشگاه را دارند، حتماً موفق به كسب این موقعیت خواهند شد.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©