* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


تحلیل آزمون سال 94 کارشناسی ارشد مجموعه ژئوفیزیک و هواشناسی (کد 1202)

ترمودینامیک

در مقایسه آزمون‌های 2 سال اخیر می‌توان گفت؛ سوالات آزمون 94 (بهمن 93) دارای سطح دشواری بالاتری بوده و نسبت به سوالات آزمون 93 مباحث مفهومی‌تری را مورد سوال قرار می‌دهد. در آزمون 94 از هر سه مبحث تقریباً تعداد سوالات یکسانی طرح شده است؛ درصورتی که در آزمون 93 از فصل آنتروپی و قانون دوم ترمودینامیک نسبت به دو فصل دیگر تعداد سوال کمتری طرح شده بود.
بیشتر سوالات 94 از كتاب فیزیك هالیدی طراحی شده است.


ریاضی و فیزیک

سوالات آزمون 94 (بهمن 93) دارای سطح دشواری بالاتری نسبت به سال قبل بوده و در مقایسه آزمون 93 بوده و نسبت به سوالات آزمون 93، سوالات طرح شده مفهومی‌تر بودند.
سوالات مفهومی در سال 94 تعداد بیشتری نسبت به سال 93 دارد. در آزمون سال 94 مطابق با آزمون 93 و سال‌های قبل از درس ریاضی 10 سوال و از درس مکانیک تحلیلی 5 سوال و از درس الکترومغناطیس هم 5 سوال طرح شده است. از مبحث روش انتگرال گیری در آزمون سال 94 تعداد سوال بیشتری نسبت به سال 93 طرح شده است. از مبحث نیروی مرکزی و گرانش در سال 94 دو سوال طرح شده است و این درحالی است که در آزمون سال 93 از این مبحث هیچ سوالی طرح نشده است.
داوطلبان با مطالعه‌ی دقیق منابعی از قبیل حساب دیفرانسیل و هندسه تحلیلی جورج توماس، الكتریسیته و مغناطیس نایفه می‌توانستند به راحتی به تمام سوالات آزمون 94 پاسخ دهند.


زمین شناسی

آزمون سال 94 (بهمن 93) تنها مباحث حفظی ساده را مورد سوال قرار می‌دهد در حالی كه در آزمون 93 سوالات به طرح دشواری بالاتری طرحی شده بودند. در آزمون 94 (بهمن 93) از مباحث سنگ‌های دگرگونی و حرکت ثقلی مواد و آب‌های جاری پنج سوال طرح شده است در حالی که در آزمون سال 93 از این مباحث سوالی طرح نشده است و آزمون سال 93 بیشتر از مباحث زمین لرزه‌ها و درون زمین و کف اقیانوس‌ها سوال طرح شده است. در سوالات آزمون 94 از مباحث فعالیت‌های آذرین و هوازدگی و سنگ‌های رسوبی نسبت به سال 93 تعداد سوال بیشتری طرح شده است.
بیشتر سوالات سال 94 از كتاب‌های مبانی زمین‌شناسی تار بورك و زمین‌شناسی پیام نور طرح شده بود.


فیزیک

سوالات آزمون سال 94 (بهمن 93) نسبت به آزمون 93 مفهومی‌تر شده است و در قسمت مباحث فیزیک 3 (شاره‌ها و نوسان و امواج)، بیشتر مفاهیم مربوط به رشته ژئوفیزیک را مورد سوال قرار می‌دهد. به طورکلی از مباحث فیزیک 3 در آزمون 94، 8 سوال طرح شده است در صورتی که در آزمون 93 تعداد سوالات طرح شده 5 سوال بوده است. از مباحث فیزیک 2 (الکتریسیته و مغناطیس) در هر دو سال 93 و 94 تعداد سوالات یکسانی (7 سوال) طرح شده است که از لحاظ دشواری در یك سطح می‌باشند. از مباحث فیزیک 1 (مکانیک) در سال 93 تعداد سوال بیشتری نسبت به سال 94 طرح شده است كه سوالات سال 93 دشوارتر می‌باشد. بیشتر سوالات سال 94 از كتاب فیزیك هالیدی طرح شده بود.


هواشناسی

با مقایسه سوالات آزمون 94 (بهمن 93) با سال قبل می‌توان گفت؛ از لحاظ سطح دشواری سوالات هر دو آزمون تقریباً در یک سطح طرح شده‌اند. در سوالات آزمون 94 از مباحث تابش، توازن گرمایی جو و توزیع دما سوالات بیشتری نسبت به سوالات آزمون 93 طرح شده است؛ در آزمون 94 از مبحث ساختار قائم چرخندها و واچرخندها نسبت به سال 93 تعداد سوالات کمتری طرح شده است؛ از مباحث طوفان تندری، هواشناسی حاره‌ای و کلیات تحلیل همدید در سال 94 هیچ سوالی طرح نشده است و این درحالی است که در سال 93 از این مباحث 6 سوال طرح شده بود.
گزینه‌های آزمون 94 نسبت به 93 طولانی‌تر و سوالات آزمون 93 نسبت به سوالات آزمون 94 دامنه گسترده‌تری از دانش فرد را به چالش می‌كشد.
همچنین داوطلبان با مطالعه‌ی دقیق كتاب‌های هواشناسی عمومی بایرز و دینامیك جو هالتون می‌توانستند به تمامی سوالات آزمون 94 به راحتی پاسخ دهند.


زبان تخصصی

سوالات زبان رشته مهندسی معماری کشتی در سال 94 مانند سال‌های گذشته از 30 سوال اعم از 15 سوال زبان عمومی و 15 سوال زبان تخصصی تشکیل شده بود. 10 سوال زبان عمومی مربوط به واژگان عمومی بود که همگی آن‌ها در کتاب"Barron`s 1100 Words You Need To Know" موجود می‌باشد و با مطالعه دقیق آن‌ها می‌توانست به تمامی سوالات پاسخ دهد. 5 سوال بعدی زبان عمومی مربوط به گرامر در قالب کلوز تست بود که سطح آن نسبت به سال پیش تفاوتی نداشته است. برای پاسخگویی صحیح به سوالات این قسمت باید غیر از دانش گرامر به دانش ترجمه متن نیز تسلط كافی داشت. سطح کلی این 15 سوال نسبت به سال پیش تغییری نداشته است.
سوالات تخصصی از 3 متن نسبتاً کوتاه بوده است و سطح دشواری آزمون امسال نسبت به سال پیش 10 درصد کاهش یافته بود.


ریاضی

سوالات 94 (بهمن 93) ژئوفیزیك شامل 20 سوال ریاضی عمومی بوده است.
شرح مباحث و بودجه‌بندی سوالات ریاضی 94 ژئوفیزیك به قرار زیر است:
مباحث حد و مشتق چند متغیره در مجموع 6 سوال را به خود اختصاص داده بودند كه سوالات مربوط به حد (حد نمایی و حد مجموع) مشكل‌تر از معمول هر سال بودند.
از مبحث دنباله و سری 4 سوال مطرح شده بود كه یك سوال آن كه مربوط به بسط مك لورن بود، بسیار دشوار بوده است. از هر كدام از مباحث دیگر مانند مشتق یك متغیره، اعداد مختلط، انحنا ـ منحنی و خط و صفحه 1 سوال و از انتگرال‌ها 6 سوال مطرح شده بود.
به طور كلی سوالات سال 94 نسبتاً دشوارتر از سال قبل بوده است و همچنین داوطلبان با مطالعه‌ی دقیق مباحث و كتاب‌های مدرسان شریف می‌توانستند به اكثر سوالات پاسخ دهند.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©